4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Twoje dziecko ma problemy ze snem? W takim razie mamy dla Ciebie bardzo złe wieści

14 Lip 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Nie od dziś wiadomo, że każdy człowiek powinien się wysypiać. Niewystarczająca ilość nocnego odpoczynku sprawia, że ludzki mózg zaczyna „pożerać” się sam. Każdy z nas powinien więc przyjmować takie dawki snu, jakich potrzebuje jego organizm. Jako sztywne nomy przyjęło się przedział czasowy od 7 do 9 godzin każdej nocy. Jednak są wśród nas i tacy, którym w zupełności wystarcza nawet 5 godzin snu. Jednak stanowią oni niewielką część społeczeństwa.

Wiadomo również, że im człowiek młodszy tym potrzebuje więcej snu. Jego brak w pierwszych latach naszego życia może skutkować czymś bardzo nieprzyjemnym. Kojarzycie czym są telomery? Są to fragmenty chromosomu zlokalizowane na jego końcu. Chronią one chromosom przed uszkodzeniami, które mogą pojawić się w trakcie jego kopiowania. Telomery z wiekiem ulegają skróceniu. Nie mogą one więc już tak dobrze chronić chromosomu. Im krótsze telomery, tym bardziej podatni jesteśmy na wiele schorzeń. Wśród nich możemy wymienić: choroby serca, choroby neurologiczne, problemy psychiczne oraz nowotwory.

Wcześniejsze badania dowiodły już, że im mniej śpimy, tym nasze telomery skracają się szybciej – innymi słowy szybciej się starzejemy. Zespół naukowców z Princeton University postanowił sprawdzić, czy dotyczy to także dzieci. Przyjrzeli się więc grupie 9-latków, składającej się z 1 600 osób. W jej skład wchodziły dzieci różnych narodowości, różnego pochodzenia oraz różnych płci.

Dzieci w tym wieku powinny sypiać od 9 do 12 godzin na dobę. Dzięki obserwacjom badacze odkryli, że każda godzina snu mniej (w przypadku takiego młodego człowieka) sprawiała, że jego telomery ulegały skróceniu o całe 1,5% w porównaniu do dzieci, które otrzymywały odpowiednią dawkę snu.

Nie oznacza to oczywiście, że już w bardzo młodym wieku wystąpią u nich wymienione przez nas powyżej schorzenia. Oznacza to po prostu tyle, że w dorosłym życiu będą one miały z tym znacznie poważniejsze problemy. Badacze zwrócili również uwagę, że wyniki te były takie same u wszystkich – niezależnie od płci, pochodzenia czy narodowości.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: New Scientist

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze