4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Udało się przeteleportować pierwszy obiekt z Ziemi na orbitę

12 Lip 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Wychowaliśmy się na Gwiezdnych Wojnach, Star Treku i Harrym Potterze, a więc teleportacja kojarzy nam się raczej z dosłownym przeniesieniem obiektu z jednego miejsca na drugie. W świecie fizyki kwantowej funkcjonuje jednak inna definicja teleportacji. Polega ona na przesyłaniu stanów cząstek – ich cech. W trakcie teleportacji w fizyce kwantowej tworzona jest więc po prostu kopia stanu cząstki u odbiorcy. Już jakiś czas temu udało się teleportować foton na niemałą odległość 143 km. Było to w roku 2012. Teraz jednak udało się postawić kolejny ogromny krok w tej dziedzinie, bowiem z sukcesem teleportowano foton na orbitę okołoziemską.

Wszystkiego dokonano w Chinach, a konkretnie w stacji nadawczej zlokalizowanej miejscowości Ngari na wysokości 4000 m n.p.m. w Tybecie. Odbiorcą był zaś satelita kwantowy Micius orbitujący na wysokości 500 km. Na samym początku badacze stworzyli wiązkę składającą się z 4 tysięcy splątanych fotonów, a następnie przesłano jeden z nich na orbitę. W czasie 32 dni udało się przeprowadzić podobny zabieg aż 911 razy.

Po co jednak to wszystko? Chińczycy zamierzają stworzyć całą sieć satelitów kwantowych, które mają służyć właśnie do kwantowej komunikacji. Będzie to nowoczesny system, dzięki któremu będziemy w stanie wysyłać dane na duże odległości. Dane te będą dodatkowo bezpieczne, ponieważ współcześni hakerzy nie posiadają odpowiednich narzędzi, aby przechwycić informację zawartą w fotonie. Komunikacja kwantowa opiera się o kodowanie informacji w oparciu o przypisanie ich do określonych konfiguracji cząstek subatomowych i ich parametrów fizycznych – czyli stanów kwantowych. Podstawową jednostką zapisu danych jest tutaj bit kwantowy (kubit). Jest on odpowiednikiem bitu w komunikacji cyfrowej.

Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Chiny będą prawdziwymi pionierami w tej dziedzinie i zapoczątkują niemałą rewolucję, która może dosłownie zmienić świat.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze