4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Udało się stworzyć „cyfrowy” zegar słoneczny! Na jakiej zasadzie to działa? Zobaczcie sami

09 Gru 2016
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Od około 1 500 lat p.n.e. aż do XIV w. n.e. czas określano za pomocą zegarów słonecznych. Były to sprytne konstrukcje, które odmierzały czas za pomocą Słońca – jak zresztą sama nazwa wskazuje. Potem zastąpiły je klepsydry i ludzkość o nich zapomniała. Oczywiście można nadal natknąć się w niektórych miejscach na podobne konstrukcje, jednak w chwili obecnej traktowane są już raczej, jako swego rodzaju pomniki. Zresztą kto odczytywałby dzisiaj godzinę z czegoś takiego, kiedy do dyspozycji mamy zegary cyfrowe.

Ostatnio natknęliśmy się jednak na niesamowity projekt autorstwa francuskiego inżyniera, posługującego się pseudonimem Mojoptix. Chodzi mianowicie o projekt „słonecznego zegara cyforowego”. Oczywiście nie powinniśmy tak go nazywać, ponieważ jedyne cyfry, jakie możemy w nim spotkać to te, które sam wyświetla. Trzeba jednak przyznać, że naprawdę robi wrażenie. Zobaczcie zresztą sami.

Sam zegar działa na zasadzie całej sieci otworów zaprojektowanych tak, aby konstrukcja rzucała odpowiedni cień o danej porze dnia. Wyświetlana przez niego godzina przywodzi na myśl stare czasomierze z lat 90-tych, które w tamtym czasie powoli zaczęły pojawiać się na półkach naszych sklepów.

Zegar niestety posiada swoje wady. Przede wszystkim nie da się odczytać dzięki niemu godziny w nocy – z oczywistych względów. Godzinę da się jedynie odczytać między 10 rano a 16 popołudniu. Zegar pokazuje też jedynie czas co 20 minut. Nie zmienia to jednak faktu, że jest naprawdę niesamowity. Konstrukcja została wydrukowana na drukarce 3D, a jeśli posiadacie podobną, to możecie sprawić taki sam dla siebie. Wszystko dzięki otwartej licencji i całej instrukcji wykonania udostępnionej przez projektanta.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze