4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Ugryzienie tego kleszcza powoduje pojawienie się alergii na mięso

10 Lip 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Narzekamy na nasze polskie kleszcze. Robimy to jednak nie bez powodu, ponieważ potrafią one przenosić bakterie powodujące m.in. boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli niedawno mieliście na sobie podobnego pasożyta i zastanawiacie się, jak rozpoznać pierwsze objawy boreliozy, to zapraszamy Was do zapoznania się z treścią jednego z naszych poprzednich wpisów. Wyjaśniliśmy wszystko w dość prosty sposób. Dodatkowo może zaniepokoić fakt, że w ostatnich latach padliśmy ofiarami istnej inwazji tych pajęczaków. Okazuje się jednak, że kleszcze potrafią wywoływać jeszcze jedno nieciekawe schorzenie. Mowa o alergii na mięso, a konkretnie na jeden z jego składników – związek cukru alfa 1,3-galaktozę.

Choroba ta potocznie nazywana jest „odwrócone zombie” – ponieważ zombie wręcz przepadają za mięsem. Wywołuje ją ugryzienie kleszcza Amblyomma americanum. Możecie jednak odetchnąć z ulgą, ponieważ zamieszkują one tylko teren Stanów Zjednoczonych. Do niedawana na ukąszenia narażeni byli mieszkańcy cieplejszych rejonów stanu Teksas, jednak w związku z rosnącymi temperaturami na świecie, te konkretne kleszcze zaczęły przemieszczać się na północ kraju.

Ugryzienie przez Amblyomma americanum powoduje aż 20-krotny wzrost antyciał w organizmie osoby ukąszonej. Niestety wiąże się to z występowaniem reakcji alergicznej na wieprzowinę lub wołowinę, która obfituje w ten konkretny związek cukru. Po konsumpcji mięsa pojawia się zwykle wysypka oraz swędzenie. W skrajnych przypadkach może jednak również pojawić się tzw. wstrząs anafilaktyczny. Taka reakcja organizmu może nawet stanowić zagrożenie dla życia.

Jeśli jednak nie wybieracie się do USA, to prawdopodobnie nie macie się czego obawiać. W Europie bowiem nie zauważono na razie obecności Amblyomma americanum.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFSL

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze