4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Urodziła swoje dziecko w trumnie. Na cmentarzu we Włoszech dokonano makabrycznego odkrycia

17 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze, jak informowaliśmy Was o sukcesie wrocławskich lekarzy na skalę światową? Udało im się podtrzymać funkcje życiowe kobiety, u której stwierdzono śmierć mózgu, na tyle długo aby mogło dojść do porodu jej dziecka. Kobieta ta była bowiem w ciąży, a zmarła na raka mózgu. Cała operacja zakończyła się pełnym sukcesem. Dziecko przyszło na świat całe i zdrowe i ma się dobrze. Dziś poruszymy całkiem podobny temat, jednak będzie on nieco bardziej makabryczny i na pewno nie będzie miał szczęśliwego zakończenia.

Słyszeliście o czymś takim, jak poród pośmiertny? Jest to zjawisko nie tylko niesamowicie rzadkie, ale również trudne do udowodnienia. Jak jednak martwa kobieta może urodzić dziecko bez żadnej interwencji z zewnątrz? W żołądku denatki w pewnym momencie dochodzi do nagromadzenia gazów, które wypychają płód wraz z macicą z ciała kobiety. Następuje to najczęściej od 24 do 48 godzin po śmierci niedoszłej matki.

Takiego makabrycznego odkrycia udało się dokonać grupie naukowców z Uniwersytetu w Genui. Już od długiego czasu badają oni średniowieczny cmentarz w Apeninach Północnych w regionie Liguria we Włoszech. Na jego terenie pochowane są zwłoki z różnych okresów – także ofiary epidemii dżumy, która wybuchła tam w 1347 roku. Dzisiaj jednak chcemy skupić się na jednym konkretnym pochówku. Jedynym zbiorowym grobie na całym cmentarzu. Wprawdzie odkryto go już w 2006 roku, jednak dopiero teraz udało się ostatecznie zbadać jego zawartość.

Pod ziemią spoczywała kobieta, jej nienarodzone dziecko oraz dwójka innych dzieci: 12 oraz 3-letnie. W chwili śmierci niedoszła matka miała ponad 30 lat i była w 40 tygodniu ciąży. Mierzyła około 155 cm wzrostu, a liczne linie zatrzymania wzrostu na kościach świadczą o tym, że w okresie dorastania sporo głodowała. Eksperci uważają, że kobieta była matką dwójki już narodzonych dzieci. Prawdopodobnie pielgrzymowali oni do Rzymu szlakiem pątniczym.

Po drodze zachorowali jednak na dżumę – zarówno kobieta, jak i jej 12-letnie dziecko. Świadczą o tym pałeczki dżumy (Yersinia pestis), które odkryto w ich szczątkach. 3-letnie dziecko najprawdopodobniej było zdrowe. Jak do tej pory nieznane są przyczyny jego śmierci.

Skąd jednak wiadomo, że mamy tu do czynienia z porodem trumiennym? Przede wszystkim płód utknął w kanale rodnym – co stanowi pierwszy mocny dowód. Dziecko mogło jednak zostać pochowane wraz z matką. Zwykle jednak składano je na piersi kobiety lub między jej nogami. W tym konkretnym przypadku główka dziecka skierowana jednak była w przeciwnym kierunku niż głowa matki – co stanowi kolejny dowód porodu pośmiertnego.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Anthropological Science

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze