4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Utrata smartfona prawie tak samo stresująca, jak strach przed atakiem terrorystycznym

17 Mar 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Dla wielu z nas smartfon stał się nieodłączną częścią codziennego życia – dlaczego jesteśmy uzależnieni od swoich smartfonów? Smartfony już od dawna nie służą nam tylko i wyłącznie do wykonywania połączeń. Obecnie wykorzystujemy je również do robienia zdjęć, nagrywania filmów, grania w gry czy oglądania filmów. Jest to też urządzenie, w którym przechowujemy ogromne ilości prywatnych danych. Nic dziwnego, że perspektywa utraty smartfona może wielu z nas przerażać…

Jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone przez brytyjskich psychologów, wizja zgubienia smartfona przeraża ludzi równie mocno, jak prawdopodobieństwo udziału w ataku terrorystycznym. Wyniki zostały opublikowane na stronie internetowej Physiological Society of Great Britain.

pentagon-60569_960_720

Eksperci przebadali 2000 osób, prosząc je, aby powiedziały, jak stresujący jest dla nich szereg różnych wydarzeń. Oprócz tak oczywistych, jak śmierć bliskiej osoby lub nieuleczalna choroba, lista objęła również takie wydarzenia, jak kradzież danych osobowych, opóźnienia transportu publicznego, wyjazd na wakacje, a nawet święta.

Kwestionariusz został opracowany w oparciu o skalę stresu Holmesa-Rahe’a z 1967 roku, która powstała w celu określenia, jak różne wydarzenia życiowe wpływają na ludzi. Trzynaste miejsce pod względem poziomu stresu zajęło zagrożenie atakiem terrorystycznym. Tylko jeden punkt dalej uplasowała się perspektywa utraty smartfona.

Wysokie miejsca zajęły czynniki takie jak ślub i przeprowadzka. Kobiety zazwyczaj osiągały wyższe od mężczyzn wyniki, zwłaszcza w przypadku zdarzeń związanych z żałobą, chorobą czy utratą smartfona. Co ciekawe, rozwód, który zajmuje wysokie, drugie miejsce na skali z 1967 roku, obecnie stresuje respondentów o wiele mniej niż jeszcze 50 lat temu. Śmierć ukochanej osoby niezmiennie znajduje się na szczycie obu indeksów.

W ciągu ostatniego półwiecza, lista czynników stresogennych wzbogaciła się o wiele nowych faktorów. Naukowcy mają nadzieję, że ich praca pomoże zwrócić uwagę na problem wpływu stresu na ludzki organizm.

„Podczas sytuacji stresowych, nasze ciało przygotowuje się do działania poprzez uwalnianie hormonów do krwi, co wpływa na nasze serce, jak również system trawienny i immunologiczny. Częsty i długotrwały stres może powodować długo utrzymujące się problemy fizjologiczne w organizmie”

– twierdzą autorzy badania.

hospital-1338585_960_720

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Physoc, The Telegraph

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze