4737 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

W Brazylii natrafiono na niezwykle rzadki gatunek węża

17 Lut 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Po ponad 60 latach poszukiwań, w gminie Sete Barras w stanie Sao Paulo w Brazylii, dokonano niezwykłego odkrycia. Miejscowi rolnicy złapali żywego węża boa Cropani (Corallus cropanii), który znajduje się na liście najbardziej nieuchwytnych gatunków na Ziemi – przeczytajcie o nowym gatunku srebrnego boa.

Rolnicy złapali ten wyjątkowy okaz w sieci i nie zabili go tylko i wyłącznie dzięki plakatom porozwieszanym w okolicy przez zoologów. O niezwykłym odkryciu szybko poinformowano miejscowych naukowców.

Samica boa jest ozdobiona we wzór składający się z brązowych, romboidalnych plam, zaś jej brzuch jest żółty. Pierwszy i ostatni raz w całej historii obserwacji, wąż tego gatunku, został zbadany i opisany w 1953 roku w Miracatu przez biologa Alphonse Richarda Hoge’a z Instituto Butantan. Do instytutu dostarczono wówczas pięć okazów tego gatunku, ale wszystkie z nich były martwe a jeden pokazano jedynie na zdjęciu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo i Instituto Butantan szczegółowo przebadali już węża, a następnym krokiem będzie wypuszczenie go na wolność, po wprowadzeniu po jego skórę specjalnego nadajnika radiowego.

Boa Cropani żyje na drzewach. Nie jest jadowity, zwykle poluje na ptaki i niewielkie gatunki zwierząt, które zabija poprzez uduszenie.

Długość jednego z najrzadszych węży na świecie, którego złapano w Brazylii, wynosi 1,7 m, a waga zaledwie 1,5 kg.

Możecie mu się przyjrzeć w poniższym wideo.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: YouTube, Wikipedia

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze