4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

W Chinach zbudowano pociąg jeżdżący po wirtualnych torach

13 Cze 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Doczekaliśmy się naprawdę ciekawych czasów. W Chinach powstał bowiem pociąg, który jest zdecydowanie inny niż wszystkie. Maszyna ta nie potrzebuje zwykłych torów, aby móc się w ogóle poruszać. ART – Autonomous Rail Rapid Transit – (bo tak nazywa się pociąg) docelowo ma zastąpić większość tego typu maszyn, ponieważ jest znacznie tańszy w eksploatacji. Oszczędzić możemy tutaj nie tylko na torach, lecz także na samym paliwie potrzebnym do ruszenia pociągu.

ART to pojazd elektryczny. Twórcy twierdzą, że wystarczy już 10 minut ładowania akumulatorów, aby pociąg mógł przejechać aż 25 kilometrów. Można go dowolnie wydłużać i skracać, a jego maksymalna pojemność wynosi do 300 pasażerów. Pojazd porusza się po wirtualnych torach. Wystarczą mu do tego specjalne pasy namalowane na jezdni. Nie można nim skręcać w prawo czy w lewo – dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłych pociągów czy tramwajów – porusza się według wytyczonej wcześniej trasy. Maksymalna prędkość tego nietypowego składu wynosi nawet 70 km/h, zaś pierwszy model ma wyjechać ostatecznie na ulice w roku 2018 w mieście Zhuzhou.

ART to świetna alternatywa dla standardowych pociągów, tramwajów, czy nawet metra. W końcu namalowanie pasów na trasie jest znacznie tańsze niż położenie całych torów. Zobaczcie, jak pojazd prezentuje się w akcji.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: CGTN – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze