4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

W gwiazdozbiorze Centaura odkryto niezwykłą planetę z trzema słońcami

09 Lip 2016
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Astronomowie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji odkryli w konstelacji Centaura egzoplanetę z trzema słońcami. Położona 340 lat świetlnych od Ziemi planeta o nazwie HD 131399Ab jest gazowym gigantem i ma masę równą czterem masom Jowisza. Temperatura powierzchni tego ciała niebieskiego wynosi 580 stopni Celsjusza, jest to więc jedna z najchłodniejszych odkrytych do tej pory planet pozasłonecznych. Wiek planety oszacowano na 16 milionów lat. Egzoplaneta ta jest tym samym jedną z najmłodszych znanych jak dotąd naukowcom i jedną z nielicznych bezpośrednio sfotografowanych planet. Szczegółowy raport z badań opublikowano w czasopiśmie Science i krótko o nich donosi University of Arizona w Tucson (USA).

Nowo odkryta planeta krąży wokół najjaśniejszej z trzech gwiazd (HD 131399A), która jest o 80% bardziej masywna niż Słońce. Dwie pozostałe gwiazdy (HD 131399B i HD 131399C) obracają się szybko wokół siebie, a wszystkie z nich poruszają się wokół wspólnego środka masy. Taka geometria ciała prowadzi do tego, że domniemany obserwator tej planety może zobaczyć na raz trzy słońca na niebie, w zależności od pory roku.

triple-star-system-hd-131399a-b-c-1

„Można by było zobaczyć wschód i zachód trzech gwiazd lub zobaczyć wschód i zachód poszczególnych gwiazd” – powiedział współodkrywca planety, Daniel Apal z University of Arizona.

„HD 131399Ab jest jedną z niewielu egzoplanet, które zostały bezpośrednio zobrazowane i to w tak ciekawej i dynamicznej konfiguracji” – dodał naukowiec.

Zdaniem astronoma, ponieważ wszystkie trzy gwiazdy mają różne temperatury i inny kolor, z powierzchni planety można zaobserwować wschodzące niebieskawe, żółte i czerwone światło. Badacze wyjaśnili, że nie jest to pierwsza planeta, która istnieje w potrójnym układzie gwiazd. Ten układ jest jednak dość szczególny z uwagi na fakt, że odległość pomiędzy HD 131399A a HD 131399B i HD 131399C wynosi około 300-400 jednostek astronomicznych.

Planeta została wykryta metodą spektroskopową przy użyciu instrumentu SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch) zainstalowanego na teleskopie VLT (Very Large Telescope) w Chile.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Eurekalert

Zdjęcia: Eurekalert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze