4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

W ile megapikseli wyposażone jest ludzkie oko?

01 Sty 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Kupujemy nowy telefon komórkowy – albo raczej „smartfona” – nie znamy się jednak za bardzo na aparatach. Jaką wartością więc się sugerujemy? Oczywiście patrzymy na megapiksele matrycy aparatu. Określa ona, jak wiele milionów pojedynczych pikseli odwzorowuje dana matryca. Czy zastanawialiście się jednak, jak wiele owych megapikseli „obsługuje” ludzkie oko? Naukowiec i zarazem fotograf, dr Roger Clark, postanowił to sprawdzić.

Technologia idzie do przodu w tak zastraszającym tempie, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, kiedy wyświetlacze i aparaty w końcu dojdą do tego punktu, w którym ludzkie oko nie będzie już mogło wyłapać różnicy. Kiedy liczba pikseli będzie już tak duża, że każde kolejne ulepszenie nie zrobi nam tak naprawdę żadnej różnicy? Okazuje się, że stanie się tak przy liczbie wynoszącej 576 megapikseli. Aby dojść do takich wniosków, dr Clark założył optymalną ostrość widzenia w całym polu przed nami.

Ludzkie oko posiada jednak wiele wad, które byłyby nie do zaakceptowania, jeśli pojawiłyby się w aparatach. Widzimy obraz w niesamowicie wysokiej rozdzielczości tylko w centrum samej postrzeganej przez nas sceny. Posiadamy również ślepy punkt w miejscu, w którym siatkówka oka łączy się z nerwami optycznymi. Poruszamy więc gałkami ocznymi dookoła całej oglądanej przez nas sceny, nie po to żeby zebrać więcej informacji, ale także po to, aby wyeliminować niedoskonałości wzroku.

Niestety trudno jednoznacznie określić, jak wiele megapikseli znajduje się w ludzkim oku. Lepiej natomiast zapytać, przy jakiej wartości obraz na wyświetlaczu będzie tak ostry, że ludzkie oko nie zauważy już różnicy między wyższymi a niższymi ilościami pikseli. Odpowiedź na to właśnie pytanie to 576 megapikseli.

Źródło: Curiosity

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze