4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

W jaki sposób poruszają się rozgwiazdy? To może was mocno zdziwić

07 Paź 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Pewnie każdy z was widział kiedyś w swoim życiu rozgwiazdę. Nawet jeśli nie było to żywe zwierzę, to na pewno była to ususzona wersja, którą często można kupić w sklepie z pamiątkami. Niestety taka rozgwiazda już się nie rusza, a więc nie możemy zaobserwować na własne oczy, jak te stworzenia morskie to robią. Jednak od czego mamy internet, prawda? Użytkownik serwisu YouTube o nicku redseamax25O, udostępnił film ze swoją własną rozgwiazdą w roli głównej. Nasz bohater trzyma swoją ulubienicę w dużym akwarium morskim, a ta – jak sam redseamax25O twierdzi – przemierza codziennie nawet kilka kilometrów buszując po dnie zbiornika.

Po co jednak te zwierzęta tak dużo chodzą? Są one w stanie pokonać od 5 do 15 cm na minutę. W ciągu całego dnia mogą więc przewędrować całkiem sporo. Rozgwiazdy tak dużo poruszają się, aby szukać pożywienia. Wiele gatunków rozgwiazd żywi się padliną, mułem dennym i detrytusem, jednak zdecydowana większość z nich to drapieżcy. W skład ich menu wchodzą głównie małże oraz jeżowce.

Jak jednak one w ogóle się chodzą? Poruszają się one po dnie morskim w dowolnym kierunku za pomocą nóżek ambulakralnych. Każde ramię posiada dwa rzędy takich nóżek. Jednak ich funkcją nie jest tylko przemieszczanie ciała rozgwiazdy, lecz także chwytanie pokarmu i jego rozpoznawanie. Otwór gębowy rozgwiazdy znajduje się po środku.

Skoro trochę teorii mamy już za sobą, przejdźmy do samego wideo.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: redseamax25O – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze