4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

W jaki sposób stres zmienia nasz mózg?

12 Sty 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Według naukowców badających mózgi osób ocalałych z wielkiego trzęsienia ziemi, to jak dobrze radzimy sobie z traumatycznymi przeżyciami, może w pewnym stopniu zależeć od naszej samooceny.

Badacze wykonali skany mózgu studentów na potrzeby badania tuż przed wielkim trzęsieniem ziemi w Japonii w 2011 roku. Po trzęsieniu powtórzyli skan mózgu na 37 przebadanych wcześniej osobach i wykryli spowodowane stresem zmiany w mózgu – jak stres wpływa na naszą zdolność widzenia?

„Najważniejszym, co mówią nam te wyniki jest to, że mózg jest dynamiczny, czyli reaguje na to, co dzieje się wokół nas lub na rzeczy, które są częścią naszej osobowości”

– powiedziała Rajita Sinha, profesor psychiatrii na Yale School of Medicine, która nie była związana z badaniem.

W skanach mózgu wykonanych tuż po trzęsieniu, naukowcy odkryli spadek rozmiaru dwóch obszarów mózgu – hipokampu oraz kory orbifrontalnej – w porównaniu do skanów sprzed trzęsienia. Rok później badacze powtórzyli skany mózgu i odkryli, że hipokamp dalej się zmniejszał i poziom depresji i niepokoju badanych nie uległ poprawie. Jednak, inne zmiany w mózgu uległy odwróceniu, a mianowicie rozmiar kory orbitofrontalnej zwiększył się jeszcze bardziej. Ponadto, wzrost ten korelował z samooceną badanych tuż po trzęsieniu ziemi.

Neurolog Atsushi Sekiguchi i jego zespół napisali w swoim badaniu, że wyniki te sugerują, że zmiany strukturalne w mózgu wywołane przez stres nie są statyczne, ale pozostają dynamiczne podczas życia człowieka.

Naukowcy stwierdzili, że możliwe jest, że osoby z wyższą samooceną mogą regulować swoje emocje skuteczniej i można zobaczyć to w zmianach w mózgu. Zaznaczyli oni jednak, że badanie to nie może wykazać związku przyczynowo-skutkowego i nie jest jasne czy to właśnie samoocena pomaga w lepszym radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami czy może istnieje coś innego związanego z samooceną, co odgrywa ważną rolę.

Eksperci powiedzieli również, że konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań w celu określenia tego, czy zmiany w mózgu spowodowane przez stres są odwracalne.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Livescience

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze