4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

W lesie w Beskidzie Niskim znaleziono skarb liczący sobie ponad 2 500 lat

05 Cze 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Lubicie spacery po lesie? Jeśli nie jesteście specjalnymi miłośnikami spędzania wolnego czasu w ten właśnie sposób, to może po lekturze dzisiejszego wpisu zmienicie zdanie. W Beskidzie Niskim – a konkretnie w Lubatowej obok Krosna – odkryto niedawno coś niezwykłego. Jest to bransoleta z brązu, która liczy sobie ponad 2 500 lat. Odkrycia dokonał przypadkowy turysta, który akurat postanowił przejść się na spacer po okolicy.

Archeolodzy z muzeum z Krosna szybko przebadali wskazany przez znalazcę teren i znaleźli jeszcze kilka dodatkowych – równie cennych – artefaktów. O czym mowa? Znaleziono m.in. dodatkowe bransolety z brązu, 9 całych oraz 8 fragmentów paciorków ze szkła, a także fragmenty ozdób oraz naczyń.

„Znaleziono m.in. bransolety z brązu, szklane paciorki i fragmenty naczyń”

– powiedział w czwartek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

„W ostatnich dniach do naszego muzeum przyniesiono bransoletę z brązu. Osoba, która ją przyniosła, wskazała również miejsce, gdzie znalazła pochodzący z V wieku przed narodzeniem Chrystusa przedmiot”

– wyjaśnia dyrektor Muzeum.

Zdaniem ekspertów najbardziej wartościowe są paciorki. W muzeum w Krośnie nie ma wielu podobnych znalezisk, a mogą one pochodzić nawet z Grecji czy z Egiptu. Garncarski podkreśla jednocześnie, że gdyby nie dobra wola znalazcy i jego czujne oko, to pracownicy muzeum nigdy nie dotarliby do tego wielkiego skarbu.

„Był zlokalizowany w głębokim lesie, na stromym zboczu strumienia. Mógł w każdej chwili ulec zniszczeniu, bo jest to teren osuwiskowy”

– twierdzi dyrektor Muzeum.

Znaleziska z Lubatowej jeszcze w tym roku trafią na wystawę w Muzeum Podkarpackim.

Źródło: PAP

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze