4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

W najbliższą sobotę na naszym niebie pojawi się coś niezwykłego – przygotujcie się do obserwacji

30 Mar 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pierwszy kwietnia. Ta data zapewne kojarzy Wam się z prima aprilis, jednak zapewniamy Was, że nie jest to żaden żart z naszej strony. Już w sobotę będziecie mieli bowiem okazję obejrzenia niezwykłego zjawiska, które pojawi się na niebie. Będzie ono o tyle niesamowite, że obiekt o którym mowa, zaliczy swój najbliższy przelot obok Ziemi od momentu, kiedy to został on zauważony po raz pierwszy. Nie będziemy już dłużej trzymać Was w niepewności i uchylimy rąbka tajemnicy. Chodzi o kometę 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak. Należy ona do rodzaju tych krótkookresowych z rodziny komet Jowisza.

Po raz pierwszy zaobserwowano ją 3 maja 1858 roku w Harvard College Observatory. Dokonał tego astronom Horace Parnell Tuttle. Potem została ona ponownie odkryta przez Michela Giacobiniego i Ľubora Kresáka w 1907 oraz 1951. W nazwie komety znajdują się więc nazwiska wszystkich trzech obserwatorów. Już w tą sobotę obiekt ten znajdował się będzie zaledwie 21,2 mln km. Jest to nieco ponad 1/10 odległości Ziemi od Słońca.

Obserwatorzy z północnej półkuli – a więc także i my w Polsce – mogą podziwiać kometę już od teraz, aż do połowy kwietnia, jednak to w sobotę ma ona znaleźć się najbliżej nas. Jej jasność ma wynosić aż 7 mag. Nie będzie ona więc dobrze widoczna gołym okiem, jednak do obserwacji w zupełności wystarczy lornetka. Oczywiście im mocniejszy sprzęt tym lepiej. Nie bójcie się więc używać również swoich teleskopów.

Komety powinniście wypatrywać gdzieś pomiędzy Wielką Niedźwiedzicą a Gwiazdozbiorem Smoka. Księżyc nie powinien przeszkadzać nam w obserwacjach, ponieważ nie wszedł on jeszcze nawet w pierwszą kwadrę. Oczywiście aby zobaczyć coś więcej, powinniście udać się w miejsce możliwie jak najbardziej oddalone od dużych miast – powinno ono więc być jak najmniej zanieczyszczone światłem. Warto również wspiąć się na jakieś wzniesienie. Wielką Niedźwiedzicę i Smoka powinniście z łatwością zlokalizować. Przez całą noc te gwiazdozbiory będą bowiem zawieszone wysoko na nocnym niebie.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze