4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

W publicznych toaletach przykrywacie deskę papierem zanim usiądziecie? Wielu tak robi, czy jednak ma to sens?

24 maja 2016
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Na pewno zdarzyła Wam się w życiu sytuacja, w której musieliście skorzystać (na siedząco) z toalety publicznej. Pomijamy oczywiście przypadki toalet, których stan higieniczny pozostawia bardzo wiele do życzenia i gołym okiem widać nieczystości. Chodzi nam raczej o takie toalety w centrach handlowych – na pierwszy rzut oka czyste. Co wtedy robicie? Czy przykrywacie deskę 1/4 rolki papieru toaletowego, aby szczelnie pokryć jej całą powierzchnię? Sporo osób tak robi. W Stanach Zjednoczonych dostępne są nawet specjalne papierowe nakładki. Czy jednak to wszystko ma jakikolwiek sens i robi jakąś różnicę?

toilet_seat_cover_1

Odpowiedź jest bardzo krótka i brzmi ona: NIE! Jest to tylko i wyłącznie bezmyślne marnotrawienie papieru. Ludzka skóra do tego jest najlepszą ochroną przed bakteriami. Badania udowodniły, że na Twoim biurku znajduje się 200 razy więcej bakterii, niż na desce Twojego sedesu. Oczywiście w toalecie możemy znaleźć kilka unikalnych bakterii – jak na przykład e. coli – lecz więcej ich możesz znaleźć na powierzchni umywalki (lub kranu) niż na desce klozetowej. Na powierzchni swojego smartfona też znajdziesz więcej bakterii, a mimo to nie przykrywasz go papierem toaletowym.

Co jednak z chorobami przenoszonymi drogą płciową? Specjaliści twierdzą, że mogłyby one dostać się tylko przez otwartą ranę i tylko wtedy, jeśli usiadłbyś dokładnie w tym samym miejscu co Twój chory poprzednik. Jeśli więc chcesz faktycznie unikać bakterii, to lepiej umyj dokładnie swoje dłonie po wszystkim. Tutaj możecie sprawdzić jaki jest najlepszy sposób mycia rąk.

Źródło: Science Dump

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze