4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

W slumsach Kairu wykopano olbrzymi posąg faraona

13 Mar 2017
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

W slumsach we wschodniej części Kairu, zespół archeologów z Egiptu i Niemiec odkrył ostatnio ogromny posąg jednego z najsłynniejszych władców Egiptu. Kwarcytowa rzeźba zakopana była głęboko pod warstwą ziemi i liczy około 3000 lat. Przedstawia starożytnego egipskiego faraona Ramzesa II, znanego również jako Ramzes Wielki.

Odkrycia, które, według Reutera, jest uważane za jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat, dokonano w pobliżu ruin świątyni Ramzesa, we wschodniej części miasta.

Ramzes II – trzeci faraon z XIX dynastii, syn i następca Seti I, był jednym z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu okresu Nowego Państwa. Panował w latach od 1279 do 1213 p.n.e., a więc przez 66 lat. Osiągnął wiek ponad 91 lat. Spłodził około 100 synów i 50 córek. W czasie swojego panowania, znacznie rozszerzył granice państwa egipskiego, za co otrzymał po śmierci honorowy tytuł „Ramzesa Wielkiego”. Ogromne posągi króla-wojownika można zobaczyć w Luksorze, a jego najbardziej znanym zabytkiem jest słynny posąg w Abu Simbel, w południowym Egipcie.

„Znaleźliśmy popiersie 8-metrowego posągu, a także część głowy – koronę, prawe ucho i fragment prawego oka”

– powiedział egipski minister starożytności Khaled al-Anani.

Egiptolog Khaled Nabil Osman powiedział, że posąg jest „imponującym znaleziskiem”, a obszar, w którym go odkryto, jest prawdopodobnie pełen wielu innych zabytków zatopionych głęboko pod ziemią.

„To było głównym miejscem kulturalnym starożytnego Egiptu. Wspomina o tym nawet Biblia”

– mówi Khaled Nabil Osman.

Egipt jest pełen starożytnych skarbów, z których wiele wciąż pozostaje zakopanych pod ziemią. W trakcie swoich prac, egipsko-niemiecki zespół badawczy odkrył również górną część naturalnej wielkości wapiennego posągu faraona Seti II, wnuka Ramzesa II.

0_209032_da994f06_orig

0_209033_8551434c_orig

0_209034_28f83a7b_orig

0_209035_8a07624e_orig

0_20903a_c3e42da_orig

Źródło: Washingtonpost, News.nationalgeographic

Zdjęcia: News.nationalgeographic

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze