4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

W Stanach Zjednoczonych zostaną przeprowadzone pierwsze testy na odmładzanie ludzi

10 Wrz 2016
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

 

Eksperci z firmy Ambrosia w Monterey w Kalifornii, przygotowują się do pierwszej procedury testowej mającej na celu odmłodzenie ludzi za pomocą osocza krwi (plazmy). Metoda ta opiera się na wynikach badań parabiozy (zespolenie układów krążenia dwóch zwierząt) u myszy, w trakcie których do układu krążenia starych myszy podłączono układ krążenia młodych zwierząt. Działanie to spowodowało znaczącą poprawę stanu mięśni, serca i funkcji mózgu u starych myszy, m.in. polepszenie pamięci i zdolności uczenia się. Jak będzie w przypadku ludzi?

Założyciel firmy Ambrosia – lekarz Jesse Karmazin, zamierza zbadać odmładzające działanie osocza młodych osób, które będzie podawane ochotnikom w wieku 35 lat oraz osobom nieco starszym. Wiek dawcy nie powinien przekraczać 25 lat. W sumie, eksperyment obejmie 600 osób, które będą musiały zapłacić za udział w badaniu osiem tysięcy dolarów. Kwota ta ma pokryć koszta uzyskania osocza z banku krwi, testy laboratoryjne, ubezpieczenie i zgodę komisji bioetycznej.

Każdy uczestnik badania otrzyma 1,5 litra osocza w ciągu 4 tygodni. Krew zostanie pobrana od 16 i 25-latków. Przed zabiegiem i miesiąc po, wszyscy uczestnicy będą badani pod kątem zmian biochemicznych.

Póki co, eksperyment został surowo skrytykowany przez niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że nie ma żadnych klinicznych dowodów na to, że badania te mogą być skuteczne u ludzi.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Sciencemag, Technologyreview

Zdjęcie: MAC

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze