4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

W ten weekend spójrzcie w niebo! Czeka nas najbardziej spektakularne przedstawienie tej wiosny

19 Kwi 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Deszcze meteorów zawsze niesamowicie cieszą oko. Szczególnie mocno możemy to odczuć, kiedy taki spektakl przychodzi po kilku miesiącach posuchy, której doświadczaliśmy ostatnimi czasy. Na niebie nie działo się zupełnie nic ciekawego, a i żadnych meteorów też nie dało się wypatrzyć. W ten weekend sytuacja jednak całkowicie się zmienia. W zasadzie zmieniła się ona już 16 kwietnia. Rój Lirydów jest aktywny bowiem od 16 do 26 kwietnia. Jednak największej aktywności możemy spodziewać się w noce z 21 na 22 oraz z 22 na 23 kwietnia.

Lirydy są rojem, których maksimum potrafi być bardzo rozciągnięte w czasie. Jeśli więc nie mieliście okazji spojrzeć w niebo w piątkową noc, możecie śmiało nadrobić w sobotnią. Przejdźmy jednak do rzeczy. ZHR (Zenitowa Liczba Godzinna) dla tego roju wynosi jakieś 15 do 25 spadających gwiazd. Lirydy lubią jednak pozytywnie zaskakiwać, a więc w ich przypadku ZHR może wynieść znacznie więcej.

Lirydy związane są z kometą Thatchera. Są one o tyle wyjątkowe, ponieważ jest to jeden z najstarszych obserwowanych na Ziemi deszczów meteorów. Radiant roju znajduje się w okolicach gwiazdy Wegi w gwiazdozbiorze Lutni. Niestety w tym okresie jest on dosyć nisko nad horyzontem, a więc najlepsze warunki do obserwacji będą dopiero w drugiej połowy nocy. Jeśli więc wtedy skierujecie swój wzrok na południowo-wschodni horyzont, to na pewno zobaczycie kilka spadających gwiazd.

Obserwacja będzie miała jednak sens jedynie wtedy, jeśli oddalicie się na znaczną odległość od większych ośrodków miejskich – a więc od silnych źródeł światła. Prognozy pogody nie wróżą jednak dobrych warunków do obserwacji. Do tego wszystkiego noce mogą być dosyć chłodne. Na szczęście Księżyc nie powinien nam przeszkadzać, bowiem przeszedł on już przez swoją ostatnią kwartę. Bądźmy jednak dobrej myśli, może pogoda nie uniemożliwi nam obserwacji. Życzymy Wam udanych łowów.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze