4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Według WHO, dwa miliardy ludzi pije wodę z kałem

14 Kwi 2017
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

Według WHO, prawie dwa miliardy ludzi są zmuszone do picia wody zanieczyszczonej kałem – poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej organizacji. Picie skażonej wody prowadzi do 500 tys. zgonów rocznie. Najwięcej z nich spowodowanych jest biegunką. Picie brudnej wody w znacznym stopniu zwiększa również ryzyko zachorowania na cholerę, polio, dur brzuszny, czerwonkę, jaglicę i zakażenie pasożytami, w tym robakami i przywrami.

W 2015 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło cele zrównoważonego rozwoju, w tym zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych dla wszystkich krajów i zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych. Jednak, według najnowszych danych, w praktyce, nie wszystkie kraje podjęły właściwe kroki, aby osiągnąć ten cel.

„Dzisiaj, prawie dwa miliardy ludzi korzysta ze źródła wody pitnej zanieczyszczonej odchodami, narażając się na ryzyko zakażenia cholerą, czerwonką, tyfusem i polio”

– mówi doktor Maria Neira, dyrektor należącego do WHO – Department of Public Health, Environmental and Social Determinants of Health.

„Szacuje się, że zanieczyszczona woda pitna, powoduje śmierć ponad 500 tysięcy osób rocznie i jest głównym czynnikiem w rozwoju chorób tropikalnych, w tym chorób jelit, schistosomatozy i chorób śluzowych”

– dodała Neira.

Mimo iż średni roczny budżet przeznaczony na wodę, warunki sanitarne i higieniczne, w ciągu ostatnich trzech lat wzrósł o 4,9%, 80% krajów wciąż nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na przeprowadzenie ulepszeń na poziomie krajowym. W większości krajów rozwijających się, infrastruktura nie jest na tyle idealna, aby zapewnić ludziom bezpieczne i niezawodne usługi.

Eksperci podkreślają, że finansowanie dostępu do wody i urządzeń sanitarnych, będzie korzystne dla ludzkiego zdrowia i rozwoju, jak również przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy.

Źródło: WHO

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze