4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Wiedzieliśmy, że kruki są inteligentne – ale że aż tak?! Zobaczcie co potrafią te niezwykłe zwierzęta

16 Lip 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Określenie „ptasi móżdżek” z pewnością można zastosować do wielu przedstawicieli tej latającej gromady, jednak na pewno nie do kruków. Nie od dzisiaj wiadomo, że ptaki te są niezwykle inteligentne. Niedawno jednak badacze odkryli coś, co pozwala śmiało postawić je niemal na równi z ludźmi i niektórymi wielkimi małpami. Mówi się, że jedną z cech charakterystycznych dla człowieka jest umiejętność planowania przyszłości – oszczędzanie na emeryturę, czy organizowanie jedzenia na następny dzień. Naukowcy wcześniej uważali, że jest to cecha unikalna i posiadają ją jedynie hominidy, ponieważ żadne inne zwierzęta nie były w stanie robić podobnych rzeczy. Okazało się, że do tego grona śmiało możemy zaliczyć także i kruki.

Aby to sprawdzić naukowcy musieli przeprowadzić całą serię eksperymentów, w których brało 5 ptaków żyjących w niewoli. Podstawą każdego z nich było pudełko, pewien niewielki przedmiot oraz jedzenie, za którym przepadały biorące udział w testach kruki. Na początku trzeba było zaznajomić zwierzęta z mechaniką działania maszyny. Postawiono więc pudełko i dawano im niewielki przedmiot, który trzeba było umieścić w specjalnej rurce znajdującej się na pudełku. Wtedy na zewnątrz wypadał smakołyk.

W kolejnej części eksperymentu pudełko oraz przedmiot zostały tymczasowo zabrane. Następnie badacze pokazywali krukom dwa różne przedmioty (jeden z nich był tym, który do tej pory zwierzęta wymieniały za jedzenie). Każdy ptak musiał wybrać, jeden z dwóch przedmiotów, który chciał zachować. Po 15 minutach naukowcy przynosili pudełko i ptak mógł wymienić przedmiot na smakołyk – o ile wybrał ten właściwy. W 80% przypadków kruki bezbłędnie wybierały właściwy przedmiot. Przyszła więc pora na kolejny test.

Z grubsza wyglądał on dokładnie tak samo, jak ten poprzedni, jednak tutaj pudełko nie pojawiało się po 15 minutach, lecz po 17 godzinach. Tym razem kruki wybierały właściwy przedmiot i zachowywały go na później w aż 90% przypadków. Co ciekawe ten sam eksperyment przeprowadzono na czterolatkach i na niektórych przedstawicielach wielkich małp. Okazało się, że zwycięską grupą były tutaj kruki.

W ostatnim eksperymencie badacze poszli o krok dalej. Wciąż było pudełko, przedmioty oraz smakołyki. Tym razem jednak próbowano przechytrzyć ptaki. Badacze usunęli drugi przedmiot wyboru (ten niewłaściwy, którego nie dało się wymienić na smakołyk) i zamiast niego wstawiono jedzenie. Nie było ono tak duże i tak smaczne jak to, które znajdowało się w pudełku, ale było dostępne „od ręki”. Być może was zaskoczymy, ale kruki w aż 70% przypadków wybierały przedmiot zamiast jedzenia. Jak widać jest to bardzo cierpliwy gatunek.

Oczywiście wyniki te niekoniecznie muszą oznaczać, że kruki faktycznie myślą o przyszłości i ją planują. Mogły one po prostu wybierać ten przedmiot, który kojarzył im się z jedzeniem – jednak jest to mniej prawdopodobne wytłumaczenie wyników eksperymentu. Najprawdopodobniej jest tak, że ludzie wcale nie są tacy wyjątkowi, jak uważaliśmy do tej pory.

Źródło: National Geograpghic

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze