4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Większość twojego ciała pokrywają tatuaże? W takim razie masz przerąbane w trakcie nadchodzących upałów

10 Sie 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Tatuaże to prawdziwy temat rzeka, który już niejednokrotnie poruszany był na łamach naszego portalu. Oczywiście zajmowaliśmy się nim głównie z medycznego punktu widzenia, choć nie tylko. Dzięki nam mogliście bowiem dowiedzieć się nie tylko dlaczego tatuaże zostają na stałe, skoro cały czas zrzucamy z siebie tyle skóry czy dlaczego noszenie tatuaży wychodzi na dobre naszemu zdrowiu. Mogliście również przekonać się, jaki jest związek między liczbą tatuaży a agresywnością. Dziś wciąż pozostaniemy przy temacie tatuaży, jednak zajdziemy go z nieco innej strony. Przyjrzymy się bowiem pewnym niewielkim badaniom, które powiązały tatuaże z poceniem się.

Na samym początku pragniemy zaznaczyć, że badania te zostały przeprowadzone na bardzo niewielkiej liczbie osób. Chętnych było bowiem zaledwie 10. Naukowcy z Alma College w Michigan są jednak zdania, że uzyskane przez nich wyniki powinny zachęcić kolejne grupy badaczy, do kontynuacji ich dzieła. Jak jednak będzie w rzeczywistości? Czas oczywiście pokaże. My tymczasem przejdziemy do rzeczy.

Wszystkie osoby biorące udział w badaniu były w podobnym wieku i były tej samej płci – czyli mężczyźni około 21 roku życia. Każdy z nich miał tatuaże tylko z jednej strony górnej połowy ciała. Druga strona była „czysta”. Badacze stymulowali następnie gruczoły potowe uczestników badania azotanem pilokarpiny, aby w ten sposób produkowały więcej potu niż powinny w danych warunkach. Użyto również małych okładów, które miały absorbować pot, mierzyć jego ilość oraz skład chemiczny.

Wyniki badania jasno pokazały, że wytatuowana skóra produkuje blisko o połowę mniej potu niż skóra, na której tatuaży nie ma. Pot z wytatuowanej skóry różni się również pod względem składu chemicznego. Tym co pierwsze rzuciło się w oczy była zawartość sodu. Pot z wytatuowanej skóry miał go w sobie niemal dwa razy więcej niż pot ze skóry bez żadnego tatuażu.

Możemy więc śmiało wyciągnąć kilka wniosków. Osoby u których spora powierzchnia ciała pokryta jest tatuażami, są znacznie bardziej narażone na przegrzanie swojego ciała. Mogą więc one znieść znacznie mniej, niż osoby które nie posiadają żadnych tatuaży. Zwróćcie więc na to uwagę, szczególnie że w najbliższych dniach nadchodzi kolejna fala upałów.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze