4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Wielki sukces polskich lekarzy. Dokonali przełomu w medycynie

22 Paź 2014
MEDYCYNA
autor: Marcin Kabziński

Na takie wieści ręce same składają się do oklasków. Jak donoszą polskie i brytyjskie media, lekarze z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego imieniu Piastów Śląskich we Wrocławiu i University College London dokonali rzeczy dotychczas niemożliwej – z pomocą nowatorskiej metody postawili na nogi mężczyznę sparaliżowanego od klatki piersiowej w dół.

O sukcesie polsko-brytyjskiej ekipy donoszą kolejno Guardian Science, The Times, The Independent, BBC, a w ślad za nimi idą również krajowe gazety i telewizje.

W brytyjskiej prasie pojawiają się porównania dokonania lekarzy do pierwszego lądowania na Księżycu. Pierwszym, któremu medycyna przywróciła władzę w nogach po całkowitym przerwaniu rdzenia kręgowego jest 38-letni Bułgar Dariusz Fidyka. Mężczyzna był spraliżowany od pasa w dół od czasu zdarzenia w 2010 roku, kiedy to padł ofiarą pobicia. Skutkiem napaści i ciosów nożem było całkowite przerwanie rdzenia kręgowego 34-letniego wówczas, mężczyzny.

Za przywróceniem pacjentowi czucia w nogach stoją lekarze z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego imieniu Piastów Śląskich we Wrocławiu i University College London. Polsko-brytyjska ekipa do regeneracji przerwanego rdzenia wykorzystała glejowe komórki węchowe, które zostały wszczepione w miejsce przerwania rdzenia. Kolejny etapem leczenia była długa, prawie 20-miesięczna rehabilitacja. Dzięki wysiłkom naukowców, lekarzy oraz fizjoterapeutów i innego personelu medycznego pacjent może aktualnie samodzielnie poruszać się samochodem, a także (z pomocą specjalnego urządzenia) pokonać kilka metrów o własnych siłach.

dariusz-1

O szczegółach operacji oraz procesu rehabilitacji pisze magazyn „Cell Transplantation”.

Źródło: BBC News

Zdjęcie w nagłówku: YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze