4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Wielozadaniowość może być groźna dla naszego mózgu

04 Sty 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jak pokazują najnowsze badania, zbyt duża ilość wykonywanych zadań, jak chociażby ceniona w biznesie zdolność czytania e-maili i rozmowy telefonicznej jednocześnie, może przyczynić się do zmniejszenia gęstości szarych komórek w pewnym obszarze mózgu. W następstwie dochodzi do obniżenia zdolności poznawczych, występuje problem z utrzymaniem uwagi, pojawiają się lęki i depresja.

Aby sprawdzić wynikające z tego problemy, naukowcy Kep Kee Loh i Ryota KanaiSackler Center for Counsciousness Science, zastosowali rezonans magnetyczny (fMRI). Przebadali oni struktury mózgów 75 dorosłych, którzy udzielili wywiadu na temat ich korzystania z mediów, takich jak telefon komórkowy, komputer, telewizja czy prasa.

Niezależnie od cech indywidualnych, ludzie używający kilku z nich naraz, mieli mniejszą gęstość obszaru mózgu, znaną jako przednia część kory zakrętu obręczy (ang. anterior cingulate cortex, ACC). Jest to obszar związany z procesami poznawczymi i emocjonalnymi. Nie do końca wiadomo, co jest tego powodem.

Według innych badań, czynności takie jak żonglowanie czy opanowywanie map (jak w przypadku taksówkarzy) przynoszą odwrotny skutek – obszar istoty szarej zwiększa swoją gęstość.

Jeśli więc potrafisz żonglować mediami, dodaj do tego prawdziwe żonglowanie a dzięki temu zachowasz swoją umysłową równowagę.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: PLoS ONE

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze