Człowiek
Co się dzieje z ludzkim ciałem, kiedy zdarzy nam się za dużo zjeść?

System trawienny człowieka zaczyna się w ustach, a kończy w odbycie. Przeciętny „Kowalski” nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, co dzieje się pomiędzy. Układ trawienny pełni rolę przekształcania przyjętego pokarmu na paliwo dla organizmu, odkładania go w postaci tkanki tłuszczowej, lub przeznaczenia go na budulec tkanek.

Cały proces rozpoczyna się w ustach, gdzie jedzenie trawione jest zarówno mechanicznie (język, zęby), jak i chemicznie (ślina). Następnie pokarm w postaci pulpy – że tak to nazwiemy – trafia do przełyku i w końcu do żołądka.

Żołądek jest swego rodzaju torbą mięśni, która znajduje się w brzuchu. Kiedy jest pusta, rozmiarem nie przewyższa ludzkiej pięści. Oczywiście żołądek posiada niezwykłą zdolność do zwiększania swojego rozmiaru. Żołądek kontynuuje trawienie przyjętego pokarmu. Po raz kolejny odbywa się ono mechanicznie (mięśnie żołądka) oraz chemiczny (kwasy żołądkowe). Pusty żołądek mieści w sobie zaledwie 40 ml płynów. Kiedy jest „pełny”, jest w stanie pomieścić 800 – 1 000 ml. U osób chorych oraz tych z chorobami odżywiania może być nawet większy.

Po tym, jak jedzenie przechodzi przez żołądek, trafia do jelita cienkiego, gdzie trawienie jest kontynuowane. Jelito cienkie odpowiada m.in. za absorbowanie składników odżywczych i przekazywanie ich do krwiobiegu. Jelito cienkie – którego długość wynosi aż 6 metrów – przechodzi następnie w jelito grube, którego długość wynosi już zaledwie niecałe 2 metry. Jelito grube absorbuje wodę do organizmu oraz przekształca resztki w odchody.


Dodano 25 grudnia 2017 o 09:12 przez Bartek Faryna źródło: https://theconversation.com/christmas-stuffing-heres-what-happens-to-your-body-when-you-overeat-69678

Komentarze

Zobacz również

Człowiek
Tak wygląda dziś USG każdego mieszkańca Polski

Dodano 25 grudnia 2017 o 21:12 przez Marcin Kabziński źródło: https://www.facebook.com/Slavorum/
Podobnie, jak Halloween, Wielkanoc i prawdopodobnie każde inne większe święto cykliczne, tak i Boże Narodzenie ma swoje korzenie w Europejskiej kulturze pogańskiej. Kiedy chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się na kontynencie, to wtedy zapożyczało po trochę od różnych innych kultur i religii. Wszystko to miało na celu umocnienie swojej pozycji – jako religii oraz kultury – w danym regionie. Nie chciano ludziom zabierać tego, do czego byli przyzwyczajeni przez całe swoje życie – a na pewno nie chcieli zabierać tego nagle. Jednak, co w rzeczywistości chrześcijanie zapożyczyli od pogan?

Dodano 25 grudnia 2017 o 12:12 przez Bartek Faryna źródło: https://www.unilad.co.uk/festive/how-christmas-was-stolen-from-the-pagans/
Zwierzęta
Kiedy wracasz z Wigilii u rodziców

Dodano 25 grudnia 2017 o 08:12 przez Marcin Kabziński