Człowiek
Dlaczego nasze kończyny czasem „zapadają w sen” i drętwieją tak, że nie możemy nimi ruszać?
Na pewno z własnego życia kojarzycie sytuacje, kiedy to budziliście się rano i nie mogliście w ogóle ruszać którąś ze swoich kończyn. Czy była to jedna z rąk czy jedna z nóg - to nie ma znaczenia. Na początku czuć całkowity brak władzy nad tą częścią ciała, która po chwili zaczyna stopniowo wracać.
Najpierw czuć mrowienie, a potem napływające ciepło, wtedy do naszej kończyny zaczyna wracać czucie. 

Różnie mówi się na coś takiego. Jedni mogą mówić „martwa noga/ręka” inni mogą mówić, że ich kończyna poszła spać, jednak fachowe określenie to parestezja (inaczej czucie opaczne). Parestezją nazywamy zarówno mrowienie, drętwienie, zmianę temperatury danej kończyny, jak i charakterystyczne uczucie „przejścia prądu” przez ciało. 

Pewnie zawsze zakładaliście, że dopływ krwi do danej kończyny jest chwilowo mocno ograniczony, a po czasie wraca, stąd charakterystyczne ciepło, które napływa. Okazuje się jednak, że nie ma to za wiele wspólnego z krwią i mięśniami. O co więc chodzi? 

Dodano 07 lutego 2018 o 15:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-our-limbs-sometimes-fall-asleep/

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna