Człowiek
Dlaczego nasze kończyny czasem „zapadają w sen” i drętwieją tak, że nie możemy nimi ruszać?
Chodzi raczej o nerwy, a konkretnie o nerwy czuciowe. Śmiało możemy porównać je do plątaniny kabli, które przenoszą informacje sensoryczne poprzez impulsy elektrochemiczne do mózgu i kręgosłupa. Jeśli jednak którykolwiek z tych „kabli” jest odpowiednio mocno dociskany, to impuls może mieć problem z przedostaniem się taką drogą.
 

Najlepiej możemy porównać to do węża ogrodowego. Jeśli jest on załamany w którymś miejscu, to woda raczej przez niego nie będzie płynąć. Musimy pozbyć się zagięcia, aby przywrócić sprawne działanie. Jeśli zaś chodzi o „przebiegający prąd”, to jest to po prostu impuls elektromechaniczny, który możemy wywołać nagłym naciśnięciem na dany nerw. 

Kiedy tylko nerw przestaje być uciskany, czucie stopniowo zaczyna wracać. Towarzyszy temu uczucie mrowienia oraz takich jakby igiełek wbijanych w ciało. To impulsy elektrochemiczne wystrzeliwane bez ładu i składu, ponieważ cały układ „spanikował” w związku z zaistniałą sytuacją. 

Odcięcie dopływu krwi również może spowodować podobną sytuację. Dzieje się tak dlatego, bo nerwy czuciowe potrzebują tlenu, aby móc normalnie pracować. Jeśli im go nie dostarczymy - za pośrednictwem krwi - to czucie również może chwilowo zniknąć. 

Dodano 07 lutego 2018 o 15:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-our-limbs-sometimes-fall-asleep/

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna