Technologia
Dlaczego niemal wszystkie samoloty są pomalowane w większej części na biało?

Podróże lotnicze stały się obecnie tak tanią i popularną alternatywą dla przemieszczania się po lądzie, że niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Zakładamy więc, że większość z was przynajmniej raz w życiu leciała już samolotem. Pewnie na pokładzie zauważyliście wiele rzeczy, które mogą zaciekawić.

Na przykład okna: dlaczego wszystkie są zaokrągloneLub dlaczego wszystkie okna w trakcie startu oraz lądowania muszą być odsłonięte? Na te i wiele innych pytań postaraliśmy się już odpowiedzieć przy okazji naszych poprzednich wpisów. Dzisiaj zajmiemy się więc innym tematem, chociaż wciąż pozostaniemy przy samolotach.

Pewnie zauważyliście już, że prawie wszystkie samoloty pomalowane są na biało. Oczywiście linie lotnicze umieszczają gdzieś z tyłu swoje logo, lub też malują cały kadłub w jakieś inne barwy, jednak zwykle są one jasne. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak się robi? Nie jest to bowiem naturalny kolor materiału, z jakiego robiony jest kadłub. Firmy lotnicze zużywają aż 250 litrów farby, aby pomalować tylko jeden samolot. O co więc tu chodzi?


Dodano 24 grudnia 2017 o 13:12 przez Bartek Faryna źródło: http://www.businessinsider.com/heres-why-most-planes-are-white-boeing-american-airlines-virgin-aviation-science-2017-7?IR=T

Komentarze