Dlaczego po przetarciu oczu widzimy nagle takie dziwne wzory?
Naukowcy nazywają to coś zjawiskiem entoptycznym (ang. phosphene). Zasadniczo chodzi tu o „widzenie światła” bez samego światła wpadającego do naszych oczu i w ogóle bez żadnego źródła światła. Występuje kilka odmian tego zjawiska, jednak najczęściej spotykaną, jest odmiana ciśnieniowa.
 

We wnętrzu gałki ocznej człowieka znajdują się komórki zwojowe siatkówki. Ich zadanie polega na odbieraniu informacji od wrażliwych na światło fotoreceptorów. Właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie widzieć świat, który nas otacza. 

Możliwe jest również aktywowanie komórek siatkówki poprzez wywieranie ciśnienia na gałkę oczną. W ten sposób jesteśmy w stanie oszukać nasze komórki, którym będzie „się wydawało”, że do fotoreceptorów dociera światło. Centralny układ nerwowy nie jest w stanie odróżnić rzeczywistego odbioru światła od samego wrażenia, poprzez wywieranie ciśnienia na gałce ocznej, a więc ładuje wszystko do jednego wora i w ten sposób widzimy światła, których w rzeczywistości nie ma. Czasem wystarczy nawet tylko kichnąć, aby aktywować całą machinę. 

Wywieranie ciśnienia na gałki oczne nie jest jedyną metodą wywoływania podobnego zjawiska. Wiedzą to, zapewne aż za dobrze, osoby, które często doświadczają migrenowych bólów głowy. Naukowcy nie są wciąż pewni, co w wypadku migreny wywołuje dziwne złudzenia optyczne. Prawdopodobnie ma to związek z aktywnością elektryczną w ludzkim mózgu. 

Niewielkie badania przeprowadzone przez NASA oraz ESA udowodniły, że astronauci w przestrzeni kosmicznej doświadczają czegoś podobnego. Krótkotrwałe przebłyski światła, którego w rzeczywistości nie ma itp. W ich wypadku zjawiska entoptyczne powodowane są prawdopodobnie kosmicznym promieniowaniem. 

Jeśli próbujecie metody ciśnieniowej na samych sobie, musicie uważać, aby nie wciskać za mocno - możecie w ten sposób uszkodzić sobie wzrok. 

Dodano 12 lutego 2018 o 18:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-you-see-weird-patterns-when-you-rub-your-eyes/

Komentarze

Zobacz również

Technologia
I całe starania na marne.

Dodano 22 marca 2018 o 18:03 przez Bartek Faryna
Zwierzęta

Dodano 24 marca 2018 o 17:03 przez Bartek Faryna źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1pyfMnF6j_g
Środowisko
Tak wczoraj wyglądało niebo w Grecji. Prawdziwie apokaliptyczna sceneria
Przeglądając dzisiaj serwis YouTube można było natknąć się na kilka ciekawych rzeczy. I nie mówimy tutaj o nowych „pato-streamerach”, którzy ostatnimi czasy stali się prawdziwą zmorą tej platformy; nie mówimy też o rozlicznych „dramach”, czyli zwykłych dziecinnych przepychankach pomiędzy poszczególnymi „gwiazdami” naszej polskiej „sceny jutub” lecz o czymś znacznie bardziej interesującym. 

Użytkownik o nicku VAG wrzucił do sieci film, który przedstawia ulice pewnego greckiego miasta, Heraklionu, z dnia 22 marca około godziny 17. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie to, że wszystko jest czerwone. Wygląda to tak, jakby autor nałożył na film jakiś filtr. Jednak nagranie nie było edytowane. Twórca dodał tylko kilka zdjęć oraz ścieżkę dźwiękową zespołu Kansas - Dust in the wind. 

No właśnie, bo film przedstawia właśnie „dust in the wind” - czyli pył na wietrze, a konkretnie pył znad Sahary. Od Sahary do Grecji wcale nie jest tak daleko, więc wiatr często przynosi pewne ilości pyłu. Jednak rzadko zdarza się, żeby był on aż tak gęsty. 

Władze wydały odpowiednie ostrzeżenia, poniważ taka ilość pyłu w powietrzu może poważnie zaszkodzić zdrowiu mieszkańców. W takich sytuacjach lepiej wyposażyć się w odpowiednie maseczki. 

Teraz zobaczcie film, o którym cały czas mówiliśmy:


Dodano 23 marca 2018 o 20:03 przez Bartek Faryna źródło: https://www.youtube.com/watch?v=O5gUvUK8FDM&feature=youtu.be
Zwierzęta
Pingwiny używają własnych odchodów aby roztopić śnieg w miejscu, w którym mają odbywać się gody.

Dodano 22 marca 2018 o 10:03 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 23 marca 2018 o 19:03 przez Bartek Faryna źródło: https://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/what-if/what-if-man-takes-birth-control-pills.htm