Dlaczego po przetarciu oczu widzimy nagle takie dziwne wzory?
Naukowcy nazywają to coś zjawiskiem entoptycznym (ang. phosphene). Zasadniczo chodzi tu o „widzenie światła” bez samego światła wpadającego do naszych oczu i w ogóle bez żadnego źródła światła. Występuje kilka odmian tego zjawiska, jednak najczęściej spotykaną, jest odmiana ciśnieniowa.
 

We wnętrzu gałki ocznej człowieka znajdują się komórki zwojowe siatkówki. Ich zadanie polega na odbieraniu informacji od wrażliwych na światło fotoreceptorów. Właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie widzieć świat, który nas otacza. 

Możliwe jest również aktywowanie komórek siatkówki poprzez wywieranie ciśnienia na gałkę oczną. W ten sposób jesteśmy w stanie oszukać nasze komórki, którym będzie „się wydawało”, że do fotoreceptorów dociera światło. Centralny układ nerwowy nie jest w stanie odróżnić rzeczywistego odbioru światła od samego wrażenia, poprzez wywieranie ciśnienia na gałce ocznej, a więc ładuje wszystko do jednego wora i w ten sposób widzimy światła, których w rzeczywistości nie ma. Czasem wystarczy nawet tylko kichnąć, aby aktywować całą machinę. 

Wywieranie ciśnienia na gałki oczne nie jest jedyną metodą wywoływania podobnego zjawiska. Wiedzą to, zapewne aż za dobrze, osoby, które często doświadczają migrenowych bólów głowy. Naukowcy nie są wciąż pewni, co w wypadku migreny wywołuje dziwne złudzenia optyczne. Prawdopodobnie ma to związek z aktywnością elektryczną w ludzkim mózgu. 

Niewielkie badania przeprowadzone przez NASA oraz ESA udowodniły, że astronauci w przestrzeni kosmicznej doświadczają czegoś podobnego. Krótkotrwałe przebłyski światła, którego w rzeczywistości nie ma itp. W ich wypadku zjawiska entoptyczne powodowane są prawdopodobnie kosmicznym promieniowaniem. 

Jeśli próbujecie metody ciśnieniowej na samych sobie, musicie uważać, aby nie wciskać za mocno - możecie w ten sposób uszkodzić sobie wzrok. 

Dodano 12 lutego 2018 o 18:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-you-see-weird-patterns-when-you-rub-your-eyes/

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna