Zwierzęta
Dlaczego wróbli z czasem robi się coraz mniej? Kiedyś przecież było ich mnóstwo

Jeśli macie za sobą w życiu już więcej niż kilkanaście wiosen, to na pewno doskonale pamiętacie jeszcze czasy, kiedy wróble były istną plagą. Wszędzie było ich pełno, panoszyły się w każdym regionie i tworzyły swego rodzaju „gangi”.

Sam doskonale pamiętam sytuację, kiedy jedna z moich papug, które hodowałem w dzieciństwie, uciekła na zewnątrz i jedyne co ujrzałem, to podążające za nią ogromne stado wróbli. Oczywiście kolorowy ptak wzbudził ciekawość tubylców a także – jak się później przekonałem, kiedy znalazłem ciało papugi – ich agresję.

Nie trzeba nawet interesować się ornitologią aby zauważyć, że dzisiaj wróbli jest jakoś mniej. Nie tworzą już potężnych stad, nie da się ich spotkać na każdym kroku i po prostu nie słychać już różnych odgłosów wydawanych przez te małe ptaszki. Co się więc z nimi stało i gdzie podziały się wszystkie wróble?


Dodano 12 lutego 2018 o 17:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.focus.pl/przyroda/wrobli-coraz-mniej-12371

Komentarze

Zobacz również

Nie ma takiego oparcia, które mogłoby powstrzymać jego upadek.

Dodano 15 marca 2018 o 14:03 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 15 marca 2018 o 17:03 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/what-s-up-with-getting-morning-wood/
Środowisko
Porównano „BIO-warzywa” z Lidla z tymi zwykłymi warzywami z marketu - oto co wykazały wyniki badań w laboratorium
Pewnie przy okazji niejednej wizyty w „marketowym warzywniaku” stawaliście przed podobnym dylematem. Czy dorzucić te dodadatkowe kilka zotych i kupić warzywa „BIO” czy też może lepiej sobie darować i zamiast tego tą różnicę cenową wydać na przykład na piwo. Czy warto dopłacać? Czy jakość warzyw „BIO” rzeczywiście jest o tyle lepsza, że usprawiedliwia to dwukrotną różnicę w cenie? Czy jest to może po prostu kolejny chwyt marketingowy? 

Nad tym samym zastanawiał się jeden z użytkowników serwisu Wykop (polski odpowiednik portalu reddit) kryjący się pod pseudonimem kajbel. Zdecydował się przesłać do laboratorium próbki dwóch rodzajów włoszczyzny - jednej oznaczonej znaczkiem „BIO” z „ryneczku Lidla”, a drugiej zwyczajnej (takiej, jaką możemy kupić w każdym markecie). 

Oczywiście kajbel nie podał ani nazwy laboratorium, zleceniodawcy, ani nazw producentów włoszczyzny - ponieważ po prostu nie mógł. Musimy jednak uwierzyć mu na słowo, że badania nie były w żadnym stopniu stronnicze. 

Co jednak pokazały wyniki i czy włoszczyzna oznaczona znaczkiem „BIO” rzeczywiście warta jest swojej ceny? 

Dodano 13 marca 2018 o 15:03 przez Bartek Faryna źródło: http://www.wykop.pl/ramka/4198247/wyniki-badan-zwyklej-i-bio-wloszczyzny-z-lidla-czy-widac-roznice/
Minęło kilka tysięcy lat, a tak niewiele się zmieniło.

Dodano 15 marca 2018 o 14:03 przez Bartek Faryna
Technologia
Oto najbardziej szkodliwa aplikacja! Znacznie obciąża psychikę młodzieży
Żyjemy w takich czasach, w których zdecydowana większość ludzi posiada tzw. smartfony i potrafi się nimi posługiwać. Urządzenia nie posiadałyby jednak aż tak wielu zastosowań, gdyby nie obecne na nich aplikacje. Wiele z nich pomaga w codziennych zajęciach sprawiając, że stają się one po prostu łatwiejsze. Nie ze wszystkimi jednak tak jest. Okazuje się, że część aplikacji jest dla nas bardzo „toksyczna” i źle wpływa na naszą psychikę. Można to szczególnie zaobserwować wśród nastolatków. 

Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego (RSPH) w Wielkiej Brytanii postanowiło sprawdzić, które platformy w jaki sposób wpływają na kondycję psychiczną młodzieży. Przeprowadzono więc niewielką ankietę. 

W badaniu wzięło udział prawie 1,5 tys. osób w wieku od 14 do 24 roku życia. Wypytywano, w jaki sposób korzystanie z danych aplikacji, czy też mediów społecznościowych, wpływa na ich dobre samopoczucie. Wyniki jasno pokazały, że najpopularniejsze platformy na rynku nie tylko izolują młodzież, ale też odbijają się na ich zdrowiu psychicznym i obniżąją samoocenę. 

Dodano 14 marca 2018 o 18:03 przez Bartek Faryna źródło: https://edition.cnn.com/2017/05/19/health/instagram-worst-social-network-app-young-people-mental-health/index.html