Zwierzęta
Dlaczego wróbli z czasem robi się coraz mniej? Kiedyś przecież było ich mnóstwo

Wróbel jest jednym z najpopularniejszych gatunków ptaków na świecie. Różne jego odmiany możemy spotkać niemal na wszystkich kontynentach. W Polsce żyje około 5-7 mln par wróbli. Wprawdzie w zimowym „ptakoliczeniu” wróbel wciąż z roku na rok zajmuje któreś z miejsc na podium, to jednak ich liczebność wyraźnie zmalała w porównaniu choćby z latami 90-tymi ubiegłego wieku.

W samej Warszawie populacja wróbla od lat 70-tych i 80-tych spadła o całe 50%.

 

Co jednak jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Jest ich kilka. Po pierwsze brak odpowiednich miejsc do gniazdowania. Jeśli chodzi o zakładanie gniazd to ptaki te szczególnie upodobały sobie otwory wentylacyjne oraz wszelkie szczeliny budynków. Nie pogardzą również strychem, poddaszem czy innymi pomieszczeniami. Ostatnimi czasy rzadko spotyka się już budynki, które nie byłyby odpowiednio ocieplone – głównie styropianem. W trakcie takiego remontu zatyka się różne otwory, uszczelnia wentylacje i tym samym sprawia, że wróble mają coraz większe problemy ze znalezieniem miejsca do założenia gniazda.

Kolejnym problemem jest dostępność pokarmu. Kiedy jeszcze konie były powszechnie używane, na ulicach miast i wsi często można było znaleźć owies. Stanowił on jedno z głównych źródeł pokarmu dla ptaków – w tym także i dla wróbli. Coraz więcej osób wycina dzikie krzaki i na ich miejsce stawia domy czy zakłada trawnik, pozbawiając tym samym wróbli źródła pokarmu. Wśród takich chwastów często można było znaleźć komosę, rdest czy włośnicę – rośliny, których ziarna są przysmakiem dla wróbli. Wycinka starych krzaków wiąże się również bezpośrednio z odebraniem ptakom miejsca odpoczynku oraz schronienia.

Ostatni problem stanowią duże drapieżniki. W ostatnich latach do miast przybyły ptaki krukowate. Coraz częściej możemy również spotkać krogulca. Wróble stanowią dla nich idealne źródło pożywienia. Narażone są nie tylko dorosłe osobniki, lecz także jaja oraz pisklęta, które nie mają jak obronić się przed drapieżnikami.

Tak więc wróble kiedyś nazywane „latającymi szczurami” powoli są spychane w przepaść. Jeśli tak dalej pójdzie, to za kilka pokoleń o wróblach będziemy mogli poczytać jedynie w książkach. 


Dodano 12 lutego 2018 o 17:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.focus.pl/przyroda/wrobli-coraz-mniej-12371

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna