Kosmos
Dzisiejszej nocy ma miejsce maksimum roju Kwadrantydów
Szykujcie ciepłe odzienie, wlewajcie gorącą herbatę do termosu, zaopatrzcie się w kocyk i wieczorem wyruszajcie na zewnątrz. Dzisiejszej nocy czeka nas bowiem jeden z najbardziej widowiskowych deszczów meteorów w całym kalendarzowym roku. Mowa oczywiście o Kwadrantydach, których ZHR (Zenitalna Liczba Godzinna) ma wynieść nawet 120! Możemy więc spodziewać aż 120 spadających gwiazd na godzinę! Będzie na co popatrzeć. 

Maksimum roju na naszej szerokości wypadnie około godziny 21:00 i będzie niestety stosukowo krótkie. W obserwacjach dodatkowo będzie przeszkadzał jasny Księżyć (mamy dopiero 2 dni po pełni), nie powinniśmy jednak tak szybko rezygnować, ponieważ następny rój pojawi się dopiero w kwietniu, a będą to Lirydy.

Radiant Kwadrantydów znajduje się na pograniczu gwiazdozbioru Wolarza, Herkulesa i Smoka - czyli tam, gdzie niegdyś leżał gwiazdozbiór Kwadrantu Ściennego, a to właśnie dzięki niemu rój zyskał swoją nazwę. Obserwatorzy powinni więc mieć oko na Wolarza. 

Obserwacje najlepiej rozpocząć między godziną 23 a 24. Niebo powinno być wtedy już na tyle ciemne, aby nie utrudniać nam wypatrywania meteorów, a jednocześnie godzina ta będzie na tyle bliska 21:00 (maksimum roju), że powinniśmy spokojnie złapać jeszcze kilka spadających gwiazd. 

Kwadrantydy rozpoczynają swoją aktywność już 1 stycznia a kończą ją 7 dnia tego samego miesiąca. Trzymamy więc kciuki, aby w waszym regionie pogoda dopisała i życzymy udanych łowów! 
16 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ

Dodano 03 stycznia 2018 o 14:01 przez Bartek Faryna

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna