Człowiek
Granie w gry komputerowe w zaskakujący sposób wpływa na objętość mózgu
30 minut. Dokładnie taka dzienna dawka komputerowej rozrywki skutkuje zwiększeniem objętości istoty szarej mózgu. Z najnowszych badań wynika, że wystarczy poświęcić pół godziny dziennie przez dwa miesiące, by usprawnić wyobraźnię przestrzenną oraz zdolność do myślenia strategicznego.
Wyniki badania potwierdzającego tę tezę zostały przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem Simone Kühn z Max Planck Institute i zostały opublikowane w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

Przebieg eksperymentu był prosty. Przez 8 tygodni grupa doświadczalna oddawała się beztroskiej rozrywce przez dokładnie 30 minut dziennie. Elementem rozrywkowym była w tym przypadku popularna gra Super Mario 64. Drugą grupą uczestniczącą w eksperymencie była grupa kontrolna, której członkowie nie grali w żadną grę komputerową. Po dwóch miesiącach uczeni porównali obraz mózgu uczestników za pomocą nieinwazyjnego rezonansu magnetycznego (Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego – MRI). U grupy badanej stwierdzono znacznie zwiększoną ilość substancji szarej w prawej części hipokampa, w prawej grzbietowobocznej części kory przedczołowej oraz po obu stronach móżdżku. W grupie kontrolnej natomiast, nie dopatrzono się żadnych zmian.

Dodano 18 grudnia 2017 o 13:12 przez Marcin Kabziński źródło: https://www.nature.com/articles/mp2013120

Komentarze

Zobacz również

Człowiek

Dodano 18 lutego 2018 o 19:02 przez Marcin Kabziński
Człowiek
Już wiemy, po co mężczyźni zapuszczają brodę
Wyniki najnowszych badań sugerują, że z im większą konkurencją ze strony innych samców musi zmierzyć się mężczyzna, tym jego zachowanie staje się bardziej ekstrawaganckie. Na podstawie wyników przedstawionych w czasopiśmie Evolution and Human Behavior naukowcy sugerują, że niektórzy mężczyźni mogą zapuszczać bujną brodę, by sprawiać wrażenie bardziej dominujących, co w oczach kobiet jest równoznaczne ze wzrostem atrakcyjności.
W swojej pracy zatytułowanej „Are badges of status adaptive in large complex primate groups?” autorzy dr Cyril Grueter, dr Karin Isler oraz dr Barnaby Dixson postanowili przyjrzeć się hipotezie, jakoby naczelne żyjące w dużych społecznościach rozwinęły rzucające się w oczy ozdoby w celu przyciągnięcia jakże cennej uwagi samic. Pod uwagę wzięto m.in. srebrno-białą sierść u pawianów, czerwoną pierś dżelad, charakterystyczne nosy u nosaczy oraz brody u ludzi.

Dodano 18 lutego 2018 o 12:02 przez Marcin Kabziński
Środowisko

Dodano 17 lutego 2018 o 14:02 przez Marcin Kabziński
Człowiek

Dodano 16 lutego 2018 o 20:02 przez Marcin Kabziński
Człowiek

Dodano 16 lutego 2018 o 14:02 przez Marcin Kabziński