Jak Boże Narodzenie zostało ukradzione od pogan

Rzymskie Saturnalia

Kiedy chrześcijaństwo zaczęło zdobywać coraz to większą popularność w Europie, liderzy religijni chcieli mocniej zakorzenić ideę, że Jezus Chrystus był normalnym człowiekiem – a więc musiał kiedyś się narodzić. Postanowili oni więc do tego celu wykorzystać istniejące już święto na cześć Saturna – boga rolnictwa – kiedy to dziękowano mu za urodzajne plony. Jego dzień następował w czasie zimowego przesilenia. Przez kolejne wieki, Rzymskie święto przekształciło się w Boże Narodzenie.

Tradycja spożywania obfitej wigilii i ogólnego świątecznego obżarstwa również wywodzi się od Saturna. Wtedy to bowiem świętowano urodzajne plony i pito, jedzono oraz bawiono się do upadłego. Wprawdzie obecnie święta Bożego Narodzenia nie są już obchodzone z taką pompą i radością, to jednak spójrzmy prawdzie w oczy – jakie chrześcijańskie święta obchodzone są z radością?


Dodano 25 grudnia 2017 o 12:12 przez Bartek Faryna źródło: https://www.unilad.co.uk/festive/how-christmas-was-stolen-from-the-pagans/

Komentarze

Zobacz również

Człowiek
Tak wygląda dziś USG każdego mieszkańca Polski

Dodano 25 grudnia 2017 o 21:12 przez Marcin Kabziński źródło: https://www.facebook.com/Slavorum/
Zwierzęta
Kiedy wracasz z Wigilii u rodziców

Dodano 25 grudnia 2017 o 08:12 przez Marcin Kabziński
Człowiek
Co się dzieje z ludzkim ciałem, kiedy zdarzy nam się za dużo zjeść?

Trwają Święta Bożego Narodzenia. Czas prezentów, czas radości oraz czas życzliwości. Święta niestety mają również swoją ciemną stronę. Święta to bowiem również czas nerwów, czas biegania i załatwiania miliona spraw, czas robienia wszystkiego na ostatnią chwilę oraz czas przesadnego objadania się i dewastowania tym samym swojego zdrowia. Skoro jesteśmy już przy temacie jedzenia, to przypomnimy może, jak nie powinno się – z punktu widzenia polskiego prawa – kupować i transportować karpia.

Z czym kojarzą Wam się święta Bożego Narodzenia? Może jest to choinka, może kolędowanie, może pasterka. Niezależnie jednak od odpowiedzi, większości na pewno przychodzi na myśl również jedzenie. Jakoś tak utarło się w naturze ludzkiej, że świętowanie czegokolwiek wiąże się zawsze z obżarstwem. Co się jednak dzieje z ludzkim ciałem, kiedy przyjmiemy za dużo jedzenia? Przyjrzyjmy się temu nieco dokładniej.


Dodano 25 grudnia 2017 o 09:12 przez Bartek Faryna źródło: https://theconversation.com/christmas-stuffing-heres-what-happens-to-your-body-when-you-overeat-69678