Człowiek
Kobiety, które dostały swojej pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia, w przyszłości czeka coś nieciekawego

Mowa tutaj o zwiększonego ryzyka pojawienia się przedwczesnego wygasania czynności jajników (czyli po prostu przedwczesnej menopauzy).Zanim przejdziemy do opisania samego badania, może zapoznajmy się nieco z teorią.

Menopauza zwykle nawiedza kobiety w wieku 51 lat.

 Przedwczesne wygasanie czynności jajników to po prostu menopauza pojawiająca się jeszcze przed 40 rokiem życia (lub wcześniej). Symptomy towarzyszące wygasaniu są dokładnie tymi samymi, które towarzyszą „standardowej menopauzie”, czyli: uderzenia gorąca, bezsenność, wzmożone pocenie się, spadek libido, uczucie zdenerwowania oraz pogorszony nastrój, a także problemy z pamięcią i koncentracją.

Pojawienie się przedwczesnej menopauzy zwiększa u kobiety ryzyko wystąpienia osteoporozy, chorób serca oraz cukrzycy. Jednakże ryzyko pojawienia się raka piersi znacznie spada. Przedwczesne wygasanie czynności jajników może być problemem genetycznym. Średnio 1 na 100 kobiet doświadcza przedwczesnej menopauzy przed 40 rokiem życia, a 1 na 1000 kobiet przed 30 rokiem życia. Ok, teorię mamy więc już za sobą – przejdźmy do samych badań.

Obserwacje były prowadzone na liczbie 51 450 kobiet zamieszkujących Japonię, Wielką Brytanię, Skandynawię oraz Australię. 18 procent kobiet biorących udział w badaniach dostało swojego pierwszego okresu przed 12 urodzinami. 2% z nich cierpi na przedwczesną menopauzę, a 7,6% z nich na wczesną menopauzę (taką, która wystąpiła między 40 a 44 rokiem życia). Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze brak dzieci, to ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy dodatkowo wzrasta z 2% do 5,2% oraz z 7,6% do 9,9%.

Specjaliści są zdania, że wyniki tych obserwacji powinny być znacznie bardziej nagłośnione. Każda kobieta, która dostała swojej pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia, powinna być świadoma faktu, że jest znacznie bardziej narażona na pojawienie się u niej menopauzy jeszcze przed 40 rokiem życia. Jeśli dodatkowo nie urodziła jeszcze żadnego dziecka, ryzyko to znacznie wzrasta.


Dodano 11 lutego 2018 o 20:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.telegraph.co.uk/science/2017/01/25/women-go-puberty-12-likely-suffer-early-menopause/

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna