Zwierzęta
Martwe wieloryby bywają bardzo niebezpieczne - zobaczcie to na wideo
Jeśli takie truchło pojawi się w pobliżu ludzkich siedzib, to tworzy się kłopot. Wprawdzie sama natura poradziłaby sobie z tym doskonale, to jednak potrzebowałaby na to dużo czasu, a sam proces nie należy do najprzyjemniejszych - przynajmniej dla okolicznych mieszkańców.
 

Takie cielsko należy więc usunąć. Nie tak łatwo tego dokonać, jeśli znajduje się w jednym kawałku, a więc najpierw należy ciało poćwiartować. I tutaj pojawia się problem, ponieważ takie wieloryby mają w zwyczaju... wybuchać. Nie jest to jednak małe „pierdnięcie”, a całkiem solidna eksplozja. 


Proces rozkładu ciała wiąże się z gniciem, a gnicie wiąże się z produkcją ciepła i sporej ilości gazów. W ten sposób wewnątrz truchła wytwarza się ogromne ciśnienie, a całość grozi eksplozją. Biolodzy nacinający gnijące ciała tych morskich olbrzymów bardzo często stają oko w oko z takim niebezpieczeństwem. Krew i narządy wewnętrzne zwierzęcia potrafią zostać wystrzelone z naprawdę ogromną siłą. 

W ciele takiego gnijącego ssaka gromadzą się głównie trzy gazy: metan, amoniak oraz siarkowodór. Jeśli zdajecie sobie sprawę, jaki zapach ma każdy z nich, to pewnie potraficie sobie wyobrazić, co powstaje po zmieszaniu ich wszystkich. Praca takiego biologa nie należy więc do najłatwiejszych, a już na pewno nie należy do najprzyjemniejszych. Zobaczcie zresztą sami, jak to wszystko wygląda. 

Zarówno na zdjęciach, jak i na filmie, możemy podziwiać ciała kaszalotów. 

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:


Dodano 10 stycznia 2018 o 15:01 przez Bartek Faryna źródło: http://www.nauklove.pl/uwazaj-martwe-wieloryby/

Komentarze

Zobacz również

Technologia
I całe starania na marne.

Dodano 22 marca 2018 o 18:03 przez Bartek Faryna
Zwierzęta

Dodano 24 marca 2018 o 17:03 przez Bartek Faryna źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1pyfMnF6j_g
Środowisko
Tak wczoraj wyglądało niebo w Grecji. Prawdziwie apokaliptyczna sceneria
Przeglądając dzisiaj serwis YouTube można było natknąć się na kilka ciekawych rzeczy. I nie mówimy tutaj o nowych „pato-streamerach”, którzy ostatnimi czasy stali się prawdziwą zmorą tej platformy; nie mówimy też o rozlicznych „dramach”, czyli zwykłych dziecinnych przepychankach pomiędzy poszczególnymi „gwiazdami” naszej polskiej „sceny jutub” lecz o czymś znacznie bardziej interesującym. 

Użytkownik o nicku VAG wrzucił do sieci film, który przedstawia ulice pewnego greckiego miasta, Heraklionu, z dnia 22 marca około godziny 17. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie to, że wszystko jest czerwone. Wygląda to tak, jakby autor nałożył na film jakiś filtr. Jednak nagranie nie było edytowane. Twórca dodał tylko kilka zdjęć oraz ścieżkę dźwiękową zespołu Kansas - Dust in the wind. 

No właśnie, bo film przedstawia właśnie „dust in the wind” - czyli pył na wietrze, a konkretnie pył znad Sahary. Od Sahary do Grecji wcale nie jest tak daleko, więc wiatr często przynosi pewne ilości pyłu. Jednak rzadko zdarza się, żeby był on aż tak gęsty. 

Władze wydały odpowiednie ostrzeżenia, poniważ taka ilość pyłu w powietrzu może poważnie zaszkodzić zdrowiu mieszkańców. W takich sytuacjach lepiej wyposażyć się w odpowiednie maseczki. 

Teraz zobaczcie film, o którym cały czas mówiliśmy:


Dodano 23 marca 2018 o 20:03 przez Bartek Faryna źródło: https://www.youtube.com/watch?v=O5gUvUK8FDM&feature=youtu.be
Zwierzęta
Pingwiny używają własnych odchodów aby roztopić śnieg w miejscu, w którym mają odbywać się gody.

Dodano 22 marca 2018 o 10:03 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 23 marca 2018 o 19:03 przez Bartek Faryna źródło: https://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/what-if/what-if-man-takes-birth-control-pills.htm