Człowiek
Możesz uprawiać seks w trakcie snu i nawet tego nie pamiętać

W medycznej klasyfikacji seksnomia pojawiła się dopiero w 2005 roku, chociaż zjawisko było zauważone przez naukowców już 10 lat wcześniej. Po raz pierwszy, w połowie lat 90-tych, opisali je Kanadyjscy naukowcy którzy twierdzili, że wykazywanie aktywności seksualnej podczas snu powinno być zakwalifikowane jako odrębna forma jego zaburzenia.

Tak też wszystko się zaczęło.

Wydaje Wam się pewnie, że jest to bardzo rzadko spotykane zjawisko. Przeprowadzone badania udowodniły jednak, że na 832 pacjentów zgłaszających różnego rodzaju zaburzenia snu, aż 8% z nich wykazywało aktywność seksualną podczas snu. Odsetek ten nie jest więc wcale taki mały. Według danych szacunkowych seksnomia dotyczy jedynie około 1% populacjo. W tym miejscu musimy jednak zwrócić uwagę na to, że wiele osób nie wie o swoim problemie, a inna część uważa go za wstydliwy i po prostu go nie zgłasza. Dane szacunkowe mogą więc być tutaj nie do końa dokładne.

Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia snu, na ogół nie pamiętają swoich nocnych wybryków. Zwykle dowiadują się o tym za pośrednictwem swoich partnerów, którzy byli w nocy świadkami ich masturbacji, lub obiektami ich pożądania seksualnego. Spore grono osób żyje więc w kompletnej nieświadomości tego, co robią w nocy – tak na ogół jest jednak tylko w przypadku łagodnej formy choroby. Problemy zaczynają się, kiedy próbujemy dobierać się do kompletnie nam nieznajomych osób.

Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Wielkiej Brytanii. Pewien 19-latek czekał dwa lata na wyrok w sprawie oskarżenia o gwałt na koleżance. Od dziecka lunatykował on w trakcie snu i zapierał się, że nic nie pamięta. Wspominał również, że wie o tym, że lunatykuje i nie może mieć 100% pewności, że nie doszło do kontaktu seksualnego z pokrzywdzoną. Jednak po wielu przeprowadzonych badaniach stwierdzono u nastolatka seksnomię, i został on oczyszczony z zarzutów.

Zdiagnozowanie tego typu zaburzenia jest niezwykle trudne. Najczęściej do jego wykrycia – jak wspominaliśmy wcześniej – dochodzi dzięki zwróceniu komuś uwagi przez osobę, która byłą świadkiem/ofiarą w całym zajściu. Istnieje jednak kilka punktów, które mogą naprowadzić na diagnostykę. Należą do nich m.in.: obecność osób lunatykujących w rodzinie; lunatykowanie osoby diagnozowanej; dezorientacja po przebudzeniu; brak pamięci minionych nocnych zdarzeń. Czynnikami wywołującymi seksnomię mogą być: alkohol, narkotyki, inne używki lub po prostu brak snu oraz stres.

Seksnomia znana jest medycynie stosunkowo od niedawna. Tematyka nie została więc przez nas do końca zgłębiona. Nie wiemy do końca jak sobie z nią radzić, i jak ją leczyć. Istnieją jednak pewne metody – między innymi farmakologiczna, która polega na przyjmowaniu leków z grupy benzodiazepin. Są one stosunkowo skuteczne, lecz szybko można się od nich uzależnić. Seksnomia jest więc problemem z pogranicza medycyny, psychologii oraz prawa. Należy o tym pamiętać i być świadomym jej istnienia. Osoby chore mogą bowiem w wyniku jej wystąpienia złamać życie swoje, jak i swoich bliskich.


Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna