Zwierzęta
Na plaży w Hiszpanii zauważono martwego kaszalota. W żołądku zwierzęcia znajdowało się 29 kilogramów plastikowych śmieci
Mamy obecnie ogromny problem ze sztucznymi odpadami. Dosłownie zalewają nas one ze wszystkich stron. Wystarczy przejść się na spacer do okolicznego lasu, aby zauważyć plastikowe butelki na każdym kroku. Ten widok towarzyszy nam wszędzie, również gdzieś na środku morza czy oceanu, gdzie tworzywa sztuczne stanowią naprawdę poważny problem. 

Jednym z jego objawów jest niedawna śmierć kaszalota spermacetowego, którego ciało zostało znalezione pod koniec lutego na plaży w okolicach miasta Murcja na południu Hiszpanii. Przez ostatnie tygodnie eksperci badali przyczynę śmierci tego 6-tonowego kolosa. Okazało się, że mierzący blisko 13 metrów ssak zdechł właśnie z powodu plastiku. 

Według specjalistów bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie błony śluzowej żołądka. Wywołała ją blisko 29-kilogramowa sterta plastikowych śmieci, które zalegały wewnątrz ciała olbrzyma. Zwykle przyczyną podobnych dolegliwości są bakterie lub infekcje grzybiczne, jednak tym razem były to po prostu śmieci. 

Nie jest to odosobniony przypadek. Tak naprawdę sytuacja z czasem staje się coraz gorsza. W 2016 roku ofiarami plastikowych śmieci padło całe stado składające się aż z 13 kaszalotów. W 2017 roku odkryto tylko jeden podobny przypadek. 

Szacuje się, że jeśli sytuacja nie ulegnie żadnej zmianie, to do roku 2050 ilość (liczona w tonach) plastiku w morzach i oceanach, przewyższy ilość wszystkich znajdujących się tam ryb (również liczoną w tonach). 

Na szczęście większość światowych mocarstw jest świadoma problemu i stara się z nim walczyć. W Unii Europejskiej planuje się ponownie przetwarzać cały zużywany plastik do roku 2030. W ONZ również szykują się poważne zmiany w tej kwestii, choć data ich wprowadzenia w życie nie została jeszcze sprecyzowana.

Mamy nadzieję, że naprawdę uda się cokolwiek zmienić, zanim będzie za późno. 
9 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ

Dodano 10 kwietnia 2018 o 16:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/sperm-whale-beached-in-spain-died-after-ingesting-29-kilograms-of-plastic-waste/

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna