Człowiek
Naukowcy odkryli dlaczego na jednych marihuana działa mocniej, a na innych słabiej

Z ostatnich badań wynika, że gen AKT1 wpływa na prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń psychotycznych u osób zażywających konopie. Teraz po raz pierwszy badacze z Wielkiej Brytanii odkryli, że gen może być również odpowiedzialny za to, jak mocno możemy odczuć na sobie działanie marihuany – nawet, jeśli jesteśmy całkowicie zdrowi.

Badacze twierdzą, że u około 1% użytkowników marihuany dochodzi do rozwoju zaburzeń psychotycznych. Im częściej spożywamy konopie, tym bardziej ryzyko u nas wzrasta.

Tym razem naukowcy znaleźli 442 zdrowych ochotników, którzy regularnie zażywają marihuanę o uczestnictwo w testach. Testy przeprowadzono dwukrotnie – raz pod wpływem konopi, a raz 7 dni po jej spożyciu „na trzeźwo”.

Badacze odkryli, że u osób posiadających gen AKT1, częściej dochodziło do psychotycznych doświadczeń po zażyciu substancji. Jest to niesamowicie ważne dla całości przedsięwzięcia, ponieważ uważa się, że częstotliwość występowania reakcji psychotycznych na narkotyk, jest ściśle powiązana z szansą rozwinięcia się zaburzeń psychotycznych u użytkowników konopi.

Przy okazji odkryto też, że kobiety miały znacznie większe problemy z pamięcią krótkotrwałą, niż mężczyźni.

Wygląda więc na to, że jeśli posiadamy ten specyficzny wariant genu to lepiej dla nas, jeśli damy sobie spokój z marihuaną. Możemy to poznać na dwa sposoby. Pierwszy – pewniejszy – to badanie genetyczne. Drugi – mniej pewny – to obserwacja naszych reakcji na używkę. Jeśli po zapaleniu pojawiają się u nas stany psychotyczne, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że w wyniku konsumpcji marihuany mogą u nas rozwinąć się pewne zaburzenia.


Dodano 16 marca 2018 o 19:03 przez Bartek Faryna źródło: https://www.sciencealert.com/scientists-identify-the-gene-variant-that-influences-how-much-cannabis-affects-you

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna