Człowiek
Naukowcy ustalili, w którym miesiącu przypada szczyt zgonów

Dodajmy, że to właśnie w styczniu przypada najbardziej przygnębiający dzień roku, nazywany „Blue Monday”, który obchodzony jest w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia (w tym roku wypada on w najbliższy poniedziałek 25 stycznia).

Skąd właściwie wziął się ten dzień? Termin ten został wprowadzony w 2005 roku przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla, który wyznaczył go przy pomocy wzoru matematycznego, w którym uwzględnił on kilka różnych czynników: meteorologiczne (styczniowe dni są bardzo zimne i krótkie, rzadko świeci w nich słońce), psychologiczne (poczucie nietrzymania się swoich noworocznych postanowień) oraz ekonomiczne (związane z zasobnością naszych portfeli – czas tuż po świętach jest to okres, kiedy musimy spłacić kredyty, które zaciągnęliśmy, by kupić świąteczne prezenty). Styczeń to również pora, kiedy do poradni psychologicznych zgłasza się najwięcej zdesperowanych osób, szukających wsparcia ze strony specjalistów.

Zdaniem ekspertów, choroby także są dla nas bardziej niebezpieczne w miesiącach zimowych.

„Stan zapalny może być nas śmiertelny. Przewlekłe zapalenie powoduje liczne uszkodzenia w całym organizmie i odgrywa ważną rolę w chorobach serca, cukrzycy typu 1 i zapaleniu stawów. Zauważyliśmy wzrost nowych przypadków cukrzycy typu 1 w styczniu. Choroba serca także jest znacznie bardziej niebezpieczna w miesiącach zimowych” 

– powiedział w rozmowie z „The Daily Mail” John Todd, profesor genetyki medycznej na Uniwersytecie w Cambridge, który bada sezonowe zmiany genów.

Dane opublikowane przez British Heart Foundation pokazują, że w styczniu odnotowuje się również znacznie więcej zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca. Co więcej, w 2012 badania przeprowadzone przez Harvard University pokazały, że poziom złego cholesterolu i trójglicerydów (tłuszczów we krwi związanych z chorobą serca) osiąga swój szczyt w styczniu, a najniższe jego poziomy odnotowuje się w miesiącach letnich (czerwcu, lipcu, sierpniu).

Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „American Social Review”.


Dodano 12 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.dailymail.co.uk/health/article-3405386/Why-January-month-likely-die-Factors-like-chronic-chill-genetics-cause-year-s-highest-death-tolls.html

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna