Człowiek
Po raz pierwszy w historii zobrazowano mózg osoby będącej pod wpływem LSD

LSD (ang. lysergic acid diethylamide – dietyloamid kwasu lizergowego) to półsyntetyczna substancja psychoaktywna, otrzymywana za pomocą wieloetapowej syntezy ze sporyszu, a konkretnie alkaloidu zawartego w grzybie - ergotaminy.

Po raz pierwszy zsyntetyzowane zostało w roku 1938 przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna w laboratoriach firmy Sandoz. Początkowo miało służyć, jako lek działający pobudzająco na układ krwionośny i oddechowy. Po czasie odkryto jednak psychoaktywne właściwości substancji. Warto wspomnieć, że LSD to jedna z najmocniejszych substancji psychodelicznych na świecie.

Niestety w chwili obecnej przeprowadzenie badania przy użyciu tej substancji, jest bardzo utrudnione. Wszystko za sprawą jej statusu prawnego. LSD jest wpisane na listę substancji zakazanych i jego posiadanie oraz wytwarzanie jest zakazane. Profesor David Nutt po wieloletnich staraniach w końcu jednak uzyskał odpowiednie pozwolenia – wszystko dzięki crowdfundingowej kampanii. Nutt znalazł dwudziestu zdrowych młodych ludzi, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w eksperymencie przeprowadzonym ostatecznie na terenie Imperial College London.


Dodano 09 kwietnia 2018 o 14:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.sciencealert.com/for-the-first-time-ever-scientists-have-imaged-the-brain-on-lsd

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna