Człowiek
Po raz pierwszy w historii zobrazowano mózg osoby będącej pod wpływem LSD

Testy trwały dwa dni. Jednego dnia wstrzyknięto ochotnikom 75 mikrogramów LSD, a drugiego dnia placebo. W trakcie badań użyto trzech bezinwazyjnych metod obrazowania mózgu – w tym magnetoencefalografii oraz obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.W ten sposób odkryto, że wizualne przetwarzanie informacji w mózgach osób badanych, nie było już dłużej powiązane tylko z korą wzrokową. Wszystkie regiony mózgu przyczyniały się do tego, co osoby badane „widziały”. Wyniki te sugerują, że ochotnicy dostrzegali pewne rzeczy, albo raczej wydawało im się, że dostrzegają, nawet z zamkniętymi oczami. Były to oczywiście tylko i wyłącznie wytwory wyobraźni, pobudzonej dodatkowo działaniem narkotyku.

To jednak nie wszystko, bowiem obszary mózgu, które w normalnych warunkach nie komunikują się ze sobą, zaczęły nagle wysyłać do siebie sygnały. To może tłumaczyć, dlaczego użytkownicy LSD często donoszą o „poczuciu jedności z wszechświatem” oraz utraceniu własnej tożsamości, co często określane jest mianem „rozpuszczania się ego”.

Wprawdzie LSD zawsze było kojarzone z narkotykiem rekreacyjnym, którego czasem młodzi ludzie używali do zabawy, to jednak najnowsze badania jasno pokazują, jak wielki drzemie w nim potencjał. David Nutt twierdzi, że jest to jak „odkrycie bozonu Higgsa w dziedzinie neurologii”. Badacze podkreślają jednak, że LSD zdecydowanie wymaga lepszego poznania. Należy więc do całej sprawy podchodzić bardzo ostrożnie. 

Na sam koniec warto wspomnieć, że LSD posiada również potencjał terapeutyczny. Można nim leczyć nie tylko dolegliwości psychiatryczne, jak depresja lub uzależnienia, lecz może również astmę.


Dodano 09 kwietnia 2018 o 14:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.sciencealert.com/for-the-first-time-ever-scientists-have-imaged-the-brain-on-lsd

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728