Kosmos
Polski polityk Krzysztof Bosak twierdzi, że Ziemia wcale nie krąży wokół Słońca. „Nie ma fizycznych dowodów...”
Słuchając naszych polityków możemy dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych rzeczy. Kilka wypowiedzi trafiło nawet do finału konkursu „Biologicznej bzdury roku” organizowanego przez portal ToTylkoTeoria. Dobrym przykładem jest również Marian Kowalski, który podważał teorię ewolucji w trakcie jednego ze swoich wykładów w Kanadzie. 

Dzisiaj jednak odejdziemy od biologii i spojrzymy w stronę astrofizyki oraz pana Krzysztofa Bosaka. Były prezes Młodzieży Wszechpolskiej zabłysnął wiedzą na Twitterze twierdząc, że „nie ma fizycznych dowodów na to które krąży wokół którego”. Mowa oczywiście o wzajemnej relacji Ziemi oraz Słońca. Wiele już w życiu widzieliśmy, jednak rzadko zdarza się, żeby ktoś podważał teorię heliocentryczną. 

Zdaniem Bosaka cały dorobek Kopernika jest chyba do wyrzucenia, ponieważ, jak czytamy dalej:

„Kontrowersja trwa od kilkuset lat i wciąż czeka na konkluzywny dowód, inny niż argumentacja z przyjętego układu odniesienia ruchem pozostałych planet układu”

Bosak powołał się nawet na cytaty z wypowiedzi dr hab. Piotra Sułkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, któego treść brzmi następująco: 

Jako początek układu odniesienia można przyjąć zarówno Słońce jak i Ziemię i w pierwszym przypadku uznać że to Ziemia krąży wokół Słońca, a w drugim, że Słońce krąży wokół Ziemi.

Niestety cytat został wyrwany z kontekstu, a pan Bosak całkowicie zignorował jego dalszą część, w której to pan doktor tłumaczy co miał na myśli. 

Dyskusję zapoczątkował wpis na portalu Twitter opublikowany przez jednego z dziennikarzy TVP - Przemysław Wenerski - w którym to mężczyzna mówił o pewnych „faktach”, o których jednak dzisiaj nie będziemy wspomnać, ponieważ nie jest to istotne w całej tej sprawie. W ostatnim punkcie dziennikarz wspomniał po prostu o tym, że „Ziemia krąży wokół Słońca”, co Krzysztof Bosak postanowił podważyć. 

Jeśli jednak chcielibyśmy nieco bardziej zagłębić się w temat, to rzeczywiście może to wszystko być nieco nieprecyzyjne. Ziemia nie do końca krąży wokół Słońca, lecz obydwa te ciała krążą wokół wspólnego środka ciężkości, który ze względu na potężną różnicę masy ciał, znajduje się około 450 km od jądra naszej gwiazdy centralnej. 

Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku wzajemnej relacji Słońca oraz Jowisza. Masa Jowisza 2,5-krotnie przewyższa masę wszystkich planet razem wziętych w całym Układzie Słonecznym. Waga ta jest więc wystarczająca, aby centrum oddziaływania grawitacyjnego między Jowiszem a Słońcem nie znajdował się w samym środku gwiazdy lecz gdzieś ponad jej powierzchnią. Działa to mniej więcej tak:

11 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ

Dodano 29 marca 2018 o 16:03 przez Bartek Faryna źródło: https://twitter.com/krzysztofbosak/status/977474783469293571

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna