Człowiek
Prawdopodobnie masz opryszczkę – to nie żarty!

Ostatni raport od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – opublikowany w dzienniku naukowym PLOS ONE – informuje nas, że około 2/3 ludzi poniżej 50 roku życia ma poważną opryszczkę. Żeby być bardziej precyzyjnym, to mowa była o około 3,7 miliarda ludzi poniżej 50 roku życia.

Mają oni tak zwanego „wirusa opryszczki pospolitej”. Zwykle łapiemy go w dzieciństwie i objawia się on opryszczką dookoła naszych ust. Często jednak ludzie nie wykazują żadnych objawów choroby.

Nie brzmi to wcale tak groźnie, jednak niepokojący jest fakt, że zanotowano gwałtowny wzrost zachorowań na opryszczkę okolic intymnych. Około 140 milionów ludzi cierpi na nią – większość z nich znajduje się w Ameryce (Północnej i Południowej) oraz w Europie. Raport pokazuje, że powodem zwiększonej zachorowalności na opryszczkę okolic intymnych w tamtych regionach jest to, że mało osób choruje na opryszczkę ust. Ponieważ jeśli mamy już opryszczkę ust, to istnieje bardzo małe ryzyko, że złapiemy także odmianę dotykającą okolice intymne.

Musimy pamiętać o tym, że opryszczka to nie tylko wstydliwy nalot wokół ust – lub nawet w dziwniejszych miejscach. Opryszczka może oznaczać nawet zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa HIV, czy zachorowania na zapalenie mózgu. Na samym początku wirus przemieszcza się z komórek skóry do komórek nerwowych, gdzie zostaje już na zawsze. Może czekać tam długi czas w uśpieniu, lub też może nagle się aktywować w postaci charakterystycznego nalotu.

Firmy farmaceutyczne pracują nad skuteczną szczepionką, lecz niestety nikomu jeszcze nie udało się jej wynaleźć. Jedna z nich była już całkiem blisko, lecz niestety szczepionka nie chroniła przed wszystkimi typami opryszczki. Dla większości z nas niestety już za późno na szczepionkę.

Co więc z tym zrobić? Najlepiej zaakceptować i to wszystko. 


Dodano 10 kwietnia 2018 o 14:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/pretty-much-everybody-s-got-herpes/

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728