Środowisko
Smog jest jeszcze bardziej niebezpieczny dla ludzi posiadających pewien konkretny typ krwi

Nowe badania sugerują, że pewien wariant genu ABO – który znajduje się tylko u posiadaczy grup krwi A, B oraz AB – może powodować zwiększoną podatność na szkodliwe działanie substancji zanieczyszczających powietrze. Zespół przeanalizował dane pochodzące od pacjentów z lat od 1993 do 2007 roku.

W ten sposób udało się połączyć pojawianie się tzw. ostrych zespołów wieńcowych, u pewnej grupy pacjentów, wystawionych szczególnie na działanie pyłów zawieszonych PM 2,5.

Po bardziej szczegółowej analizie danych, badacze doszli do wniosku, że tym co łączy wszystkie osoby wystawiona na działanie zanieczyszczeń, u których pojawiają się pewne specyficzne schorzenia związane z pracą serca, jest jeden specyficzny wariant genu ABO, zwany rs687289. Wychodzi więc na to, że najbezpieczniej mogą czuć się posiadacze grup krwi 0 (zero), u których ów wariant genu nie występuje.


Dodano 24 grudnia 2017 o 00:12 przez Bartosz Faryna źródło: http://www.sciencealert.com/your-blood-type-could-determine-how-susceptible-air-pollution-abo-heart

Komentarze

Zobacz również

Środowisko
Eksperci znaleźli idealne antidotum na smog. Wystarczy wzbogacić o to swoją dietę
Smog to nie przelewki i ze smogiem nie ma żartów. Na pewno wiedzą o tym doskonale mieszkańcy większych miast i okolic. Niedawno dowiedziono, że zanieczyszczenia powietrza mogą być szczególnie niebezpieczne dla ludzi posiadających pewien specyficzny typ krwi. Jeśli więc należycie do tego grona, to musicie na siebie szczególnie uważać. Wasz organizm nie radzi sobie z wdychanymi przez was szkodliwymi substancjami tak dobrze, jak u innych. Wygląda więc na to, że to głównie do was kierujemy nasz dzisiejszy wpis. Możecie bowiem w łatwy sposób znacznie zredukować szkody, jakie wyrządzają w waszych organizmach zanieczyszczenia powietrza.

Dodano 24 grudnia 2017 o 00:12 przez Bartosz Faryna źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170412111211.htm