Człowiek
Ta kobieta wyciągnęła ze swojego oka kilkanaście robaków, przyczyniając się do naukowego odkrycia
26-letnia Abby na początku tylko zauważyła coś w swoim lewym oku. Wydawało jej się, że jest to rzęsa. Po czasie rzęsa zaczęła się jednak ruszać i przemieszczać, co wprowadziło naszą bohaterkę w stan najwyższej gotowości. 

Nie myśląc długo chwyciła swoje znalezisko i wyciągnęła.
Okazało się, że robak miał nieco ponad 1 cm długości i wcale nie wyglądał tak groźnie. Abby postanowiła za wszelką cenę nie wpadać w panikę i zachować trzeźwy umysł. 

Pierwsze co przyszło jej do głowy, to zrobić małe dochodzenie w internecie. Okazało się, że takich robaków nie spotyka się u ludzi. Występują one jedynie u zwierząt - i to głównie bydła. Przyszła więc pora na wizytę u lekarza. 

Specjalista wyrwał jeszcze trzy dodatkowe robaki i wysłał je do laboratorium. Na miejscu okazało się, że są to przedstawiciele gatunku Thelazia gulosa, opisane po raz pierwszy w 1928 roku - jednak nigdy, jako larwy żerujące w ludzkim oku. 

Abby nieświadomie przyczyniła się więc do ważnego odkrycia. Był to pierwszy taki przypadek, kiedy to Thelazia gulosa znalazły się u człowieka. 

Tego typu larwy dostają się do oka z pomocą swoich „rodzicieli”, a więc much. Te siadają w okolicach oczu swoich żywicieli, gdzie najczęściej żerują i składają jaja. Z jaj wykluwają się larwy, które żerują w oku do osiągnięcia dojrzałości. Ofiarami owadów padają zwykle zwierzęta hodowlane w gospodarstwach oraz zwierzęta domowe. 

Podobne przypadki odnotowano już w Azji oraz Europie. Brały w nich udział jednak zupełnie inne gatunki - dalecy kuzyni Thelazia callipaeda oraz Thelazia californiensis. Ich ofiarami padały zwykle dzieci oraz osoby starsze, które nie są w stanie skutecznie odgonić od siebie natrętnych much. 

Larwy zwykle nie są aż tak groźne - nawet dla człowieka. Robią swoje i po czasie znikają. W skrajnych przypadkach może jednak dojść do uszkodzenia rogówki, przez co gospodarz może nawet stracić wzrok. 

Abby w ciągu następnych kilku tygodni wyciągnęła se zwojego oka jeszcze 14 robaków. Na tym na szczęście skończyła się dla niej przygoda z Thelazia gulosa. 


Dodano 13 lutego 2018 o 16:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/woman-pulls-more-than-a-dozen-worms-from-eye-leads-to-scientific-discovery/

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna