Środowisko
Te „Morskie Organy” sprawiają, że woda gra na nich muzykę – i to dosłownie!

Chorwacki architekt – Nikola Bašić – stworzył piękne dzieło sztuki, które jest w pełni interaktywne z siłami Matki Natury, a konkretnie z falami morskimi i wiatrem. „Morskie Organy” znajdują się w mieście Zadar w Chorwacji.

Miasto zostało mocno zbombardowane przez aliantów w trakcie II Wojny Światowej. W trakcie jego odbudowy nie było w nim za dużo piękna. Architekt postanowił tchnąć nieco życia w nadmorski kawałek betonu i popełnił to oto dzieło sztuki.

Organy zostały skończone dopiero w roku 2005 i są długie aż na 70 metrów. W konstruowaniu brało udział wielu specjalistów – od architekta, poprzez rzeźbiarza, inżyniera, a na profesorze muzyki kończąc (którego zadaniem było strojenie organów).

Siłą napędową organów są fale oraz wiatr. Powietrze przechodzi przez 35 polietylenowych tub o różnym rozmiarze. Na końcu każdej rury jest gwizdek, nastrojony tak, aby grał jeden z siedmiu różnych akordów, w pięciu różnych tonacjach.

W roku 2006 organy zwyciężyły w konkursie European Prize for Urban Public Space. Zobaczcie jednak na własne oczy „Morskie Organy” w akcji.

12 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ

Dodano 29 marca 2018 o 19:03 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/environment/sea-organ-uses-ocean-waves-play-beautiful-music/

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna