Środowisko
W Birmie odkryto brakujące ogniwo ewolucji - Chimerarachne to niezwykły pająk z ogonem
W Birmie dokonano niedawno bardzo ważnego odkrycia. Naukowcy odnaleźli w bursztynie dobrze zachowane ciało pajęczaka sprzed 100 milionów lat. Stworzenie nie mialo więcej niż 3 mm długości, posiadało też osiem segmentowatych i włochatych odnóży, potężne szczękoczułki, kądziołki przędne i długi, biczowaty ogon - tak właśnie, ten pająk miał ogon. 

Zwierzę żyło na terenie południowo-wschodniej Azji i zostało ochrzczone Chimerarachne. Ta nietypowa nazwa wzięła się od greckiego słowa chimera - co w mitologii greckiej oznaczało przerażającego potwora, składającego się z części ciała różnych zwierząt  - oraz arachne - co po grecku oznacza po prostu tyle pająk. Swój wybór naukowcy tłumaczą tym, że ogon pajęczaka wygląda tak, jakby nie należał do niego samego, ale został w jakiś sposób doklejony.

Odnalezienie Chimerarachne jest dla naukowców tak szczególnie ważne, ponieważ zwierzę to może być brakującym ogniwem w łańcuchu ewolucji pająków i pozwoli w końcu uzupełnić istniejące luki. Najciekawsze w tym wszystkim jest jednak to, że mimo swojego wyglądu, nowo odkryty gatunek wcale nie jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszych pająków. 

Badanie prymitywnych pająków jest niesamowicie trudnym zadaniem. Wszystko spowodowane jest tym, że zwierzęta te nie posiadają szkieletu wewnętrznego - nie zachowują się więc po nich praktycznie żadne skamieliny. Najlepsze na co możemy mieć nadzieję, to właśnie te odnalezione w bursztynie. Dzięki takiemy odkryciu eksperci są w stanie badać dawno wymarłe gatunki niemal w ten sam sposób, co te żyjące dzisiaj. 

Niestety nawet przy tak niesamowitym szczęściu, naukowcy wciąż nie są w stanie stwierdzić kilku rzeczy. Na przykład nie da się jednoznacznie ustalić czy Chimerarachne były jadowite. Do tego pojawia się problem dotyczący relacji damsko - męskich. Udało się odnaleźć jedynie samca, więc naukowcy nie są w stanie ustalić kilku kwestii związanych z płcią. 

 
13 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ

Dodano 13 lutego 2018 o 15:02 przez Bartek Faryna źródło: https://edition.cnn.com/2018/02/05/world/spider-tail-myanmar-fossil-trnd/index.html

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728