Technologia
W Czarnobylu znów będą produkować energię. W strefie powstaje ogromna farma słoneczna
Wszystkim Czarnobyl kojarzy się raczej negatywnie. Niektórzy wciąż pamiętają wydarzenia, jakie miały miejsce po 26 kwietnia 1986 roku. Płyn Lugola, niepewność, szczątkowe informacje w mediach i narastająca panika. Od katastrofy minęły już niemal 32 lata, a w miejscu awarii zaszły ogromne zmiany. Jedną z nich jest nałożenie zupełnie nowego sarkofagu, dzięki któremu udało się zmniejszyć poziom emitowanego promieniowania aż o 90%. Od tego właśnie wszystko się zaczęło.

Czarnobyl to przede wszystkim całe hektary niewykorzystanego terenu. Według ekspertów aż 24 000 lat musi minąć, zanim ludzie będą mogli bezpiecznie powrócić do miasteczka i znów go zasiedlić. Na szczęście wymyślono ciekawy sposób na spożytkowanie tego obszaru, mowa o wybudowaniu farmy słonecznej. 

Projekt jest już niemal gotowy i za kilka miesięcy powinien zostac oddany do użytku. W obecnej formie farma ma produkować 1 megawat „zielonej energii”. W ten sposób powinno udać się zasilić około 2 000 gospodarstw domowych. Potencjał terenu jest jednak tak ogromny, że można te liczby zwiększyć nawet 100-krotnie.

Oczywiście nie obyło się bez problemów. Panele słoneczne musiały być montowane w cemencie, a nie w ziemi, ponieważ prawo zakazuje wiercenia i kopania w ziemi w Czarnobylu i jego okolicach. 

Nowa farma słoneczna zajmuje blisko 16 000 metrów kwadratowych, mając do dyspozycji aż 3 800 panelów fotowoltaicznych. 
16 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ

Dodano 15 stycznia 2018 o 15:01 przez Bartek Faryna źródło: http://www.sciencealert.com/chernobyl-massive-solar-plant-almost-complete

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728