Człowiek
W ludzkim ciele odkryto zupełnie nowy narząd! Przedstawiamy wam śródmiąższe
Śródmiąższe w niczym nie przypomina najpopularniejszych i najbardziej znanych narządów w ludzkim ciele, o których uczymy się na lekcjach biologii od najmłodszych lat, czyli serca, nerek czy wątroby. Przypomina ono bardziej skórę.
 Śródmiąższe jest strukturą wypełniającą miejsca we wnętrzu tkanek oraz między nimi.

Nauce znany już jest od dawna termin „śródmiąższowy”, używany był w kontekście przestrzeni międzykomórkowej, w której znajdują się różne płyny. Nie jest to więc całkiem nowe odkrycie, jednak badania opublikowane na łamach „Scientific Reports” rzucają całkiem nowe światło na całą sprawę. Pozwoliły one zakwalifikować śródmiąższe, jako zupełnie nowy narząd. Jak się bowiem okazało, struktura ta w każdym miejscu ciała nie tylko wygląda tak samo, lecz również pełni taką samą funkcję. 

Badania pokazują, że śródmiąższe zajmuje znacznie większą powierzchnię od skóry, którą do tej pory uważano za największy narząd w ciele człowieka. 

Interstitium odkryto dzięki specjalistycznym badaniom przeprowadzonym na grupie 13 pacjentów z Mount Sinai Beth Israel w Nowym Jorku. Pobrano od nich tkanki i wypełniono je płynem fluorescencyjnym, dzięki czemu można było je łatwo obserwować. Śródmiąższa nie odkryto wcześniej, ze względu na odwodnienie przy innych, podobnych badaniach. 

Zdaniem ekspertów śródmiąższe może być odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się nowotworów w ludzkim ciele. Zidentyfikowano w nim płyn, który stanowi kolejne źródło limfy, odgrywającej ważną rolę przy powstawaniu przerzutów nowotworowych. To jednak nie wszystko. Dzięki temu odkryciu prawdopodobnie będzie można szybciej określać ryzyko chorób zapalanych czy też autoimmunologicznych. 

Dodano 28 marca 2018 o 15:03 przez Bartek Faryna

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728