Człowiek
Wiosenna zmiana czasu wpływa na ludzi w bardzo nietypowy sposób
Psychologowie z University of York oraz Lancaster University przeprowadzili bardzo ciekawe badanie. Przejrzeli oni statystyki ponad dwóch milionów umówionych wizyt w przychodniach przyszpitalnych w Szkocji w latach 2005-2010. Dotyczyły one okresu przed, podczas oraz po zmianie czasu - zarówno z zimowego na letni, jak i z letniego na zimowy.
 

Okazało się, że w pierwszym tygodniu następującym po zmianie czasu z zimowego na letni, pacjenci stawiali się na umówione wizyty o 5% rzadziej, niż miało to miejsce przed zmianą czasu. Po pierwszym tygodniu efekt ten ustępował całkowicie. 

Zdaniem ekspertów przyczyna jest prosta: nasz zegar biologiczny się przestawia, śpimy krócej, musimy wcześniej wstawać, a więc potrzebujemy czasu, aby przyzwyczaić się do zmian. Do tego należy dodać, że sporo ludzi traktuje wizyty u lekarza, jako coś „mało ważnego” w życiu, a więc są oni zdania, że „jak nie przyjdą to się nic nie stanie”.

Niestety każda odwołana w ten sposób wizyta kosztuje fundusz zdrowia około 120 funtów. W latach 2016/2017 podobnych przypadków było ponoć w samej Wielkiej Brytanii aż 8 milionów. Rachunek jest więc prosty. 

Co jednak na to poradzić? Eksperci zalecają, aby po zmianie czasu wysyłać pacjentom dodatkowe przypomnienia w formie wiadomości tekstowych na telefon. Jeśli jednak i to nie pomoże, to mamy kolejny argument za odwołaniem „przestawiania zegarków”.

Wprawdzie przykładem tutaj była Wielka Brytania, jednak w każdym innym kraju zapewne pojawiają się podobne problemy - w tym również w Polsce - co też kosztuje państwo spore pieniądze. 

Dodano 20 marca 2018 o 15:03 przez Bartek Faryna źródło: https://www.york.ac.uk/news-and-events/news/2018/research/people-miss-nhs-appointments-when-clocks-go-back/

Komentarze

Zobacz również

Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728
To się nadaje do programu zajmującego się zjawiskami paranormalnymi.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna